کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

اشتراک گذاری این مقاله در

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟
چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

دلیل دروغ گویی کودکان

کودکی که اغراق می‌کند، دروغ می‌گوید و یا به تغییرحقیقت می‌پردازد، این کار را به دلایل متفاوتی انجام می‌دهد. گاهی وقتها (به دلایل  ناشناخته) احساس می‌کند که دوستش ندارند و به این دلیل دروغ می‌گوید که شنونده او را بیشتر دوست داشته باشد.

کودک یاد گرفته است که تغییرواقعیت، توجه بیشتری را به او جلب می‌کند. این کار بعضی وقت ها جبران‌گر احساس ناتوانی اوست.

برخی اوقات دروغگویی طفل به خاطر دوری از تنبیه شدن یا از پیامدهایی است که فکر می‌کند گفتن حقیقت به همراه خواهد داشت. برخی خردسالان دروغ می‌گویند تا دیگران را به ابهام بیاندازند.

این گونه اطفال اغلب خودشان مشکلی دارند. دروغگویی اطفال اغلب برای انجام ندادن وظایف و تکالیف است.

کودک به دروغ می‌گوید که تکالیف مدرسه را انجام داده است تا به کار لذت بخش‌تری بپردازد.

کودکان دوست ندارند که هنگام انجام به یک رفتار نادرست دیده  شوند و به همین دلیل اغلب دروغ می‌گویند یا حقیقت را جور دیگری نشان می‌دهند.

به خاطر داشته باشیم که افرادی که از روی عادت و یا به طور حاد دروغ می‌گویند، کم کم  حس خوبی درباره خودشان دارند. به الگوهای دروغگویی اطفالتان دقت کنید.

آیا اوفقط در زمان‌های خاص یا موقعیت‌های خاصی دروغ می‌گوید؟ تلاش نمایید بفهمید نیازهایی که بچه را به دروغگویی مجبور می‌کند کدامند.

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

راه حل های مقابله با دروغگویی کودکان

همیشه به فرزندتان و در مقابل او راست بگوئید. از گفتن دروغ، هر چند کوچک و کم اهمیت خود داری کنید. به کودکتان، از طریق نقش بازی کردن، ارزش راست‌ گویی را آموزش دهید.

این کار زمانبر است و به صبر و حوصله نیاز دارد. از راه نقش بازی کردن، پیامدهای منفی دروغگویی را به او نشان دهید. هیچ دلیلی را برای دروغگویی قبول نکنید. دروغگویی به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست.

فرزندان باید پیامدهای زیان آور دروغ گویی را بفهمند و هرگاه امکان‌پذیر بود به خاطر دروغ گویی معذرت خواهی کنند. پیامدهای منطقی برای فرزندانی که دروغ می ‌گوید باید لحاظ شود.

کودکان باید بدانند که دروغ گویی، هرجور که باشد،به هیچ وجه قابل قبول نیست . کودکان غالباً دروغ می‌گویند تا والدین یا معلم خود را شاد کنند. آنان باید بدانند که برای شما ارزش راست‌گویی بسیار بیشتر از هر رفتار دیگری است.

بچه ها باید خود قسمتی از راه‌ حل و یا پیامدها باشند. از آنان سوال کنید  خودشان حاضرند در صورت دروغ گویی چه جریمه‌ای بپردازند یا چه کاری انجام دهند.

به فرزندتان یادآور گردید که از دروغ گفتن آنان خیلی ناراحت می‌شوید. تأکید کنید که نه از خود آنان بلکه از عملی که انجام داده‌اند اندوهگینید و ناراحتی خود را واقعاً به آنان نشان دهید.

باکودک خود دوست و مهربان باشید.

تلاش نمایید با صحبت های خود آنان را از راه دروغ گویی دور کنید. مثلاً به آنان بگوئید: «خیلی بعید است که تو درباره تکالیف مدرسه‌ات دروغ بگویی. تو خیلی در انجام دادن آنان ماهر هستی  و از پس همه چیز بر می آیی.» در همه حال حقیقت را ستایش کنید!
از نصیحت و سخنرانی و تصمیم‌گیری‌های غیرمنطقی فوری دوری کنید، برای مثال هرگز این جمله یا جمله های مشابه آن را به کار نبرید: «اگر یکبار دیگر دروغ بگویی تا مدتی برایت چیزی نمی‌خرم.»

اصلا فراموش نکنید که همه بچه‌ها نیاز دارند که بدانند شما مراقب شان هستید و آنان می‌توانند به روش مثبتی در کارهای شما شرکت کنند.

مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بچه بر تغییر حقیقت، اغراق و دروغگویی حاد پیروز شود. صبور و پایدار باشید و بدانید که تغییر به زمان نیاز دارد.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x