کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

عزت نفس چیست ؟

اشتراک گذاری این مقاله در

عزت نفس چیست ؟
عزت نفس چیست ؟

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

 

عزت نفس چیست ؟

به نام خدا
عزت نفس چیست ؟

عزت نفس میزان ارزش و بهایی میباشد که ما برای خودمان متصور هستیم. همان گونه که میدانید بشر بصورت کلی از ارزش و مقام بسیار بالایی برخوردار‌است و این قدرت را دارد که تا بالاترین سطح های دنیوی و معنوی رشد نماید.

واقف بودن بدین مسئله میتواند موجب گردد که بشر، قدر و جایگاه خویش را دانسته و با ذهن ها و اقدامات غلط به روح و روان خودش آسیب وارد نکند.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که بایستی این تصور به واقعیت نزدیک باشد و جای خویش را به غرور کاذب نداده باشد!عزت نفس یک منبع بسیار باارزش روانی و شخصیتی میباشد که نقش مهمی در زندگی اعمال می نماید و سبب موفقیت، رضایتمندی و حال خوب میشود.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت اساسی عزت نفس و اعتماد به نفس این میباشد که در اعتماد به نفس شما در درون خویش میگویید: “من میتوانم” اما در عزت نفس میگویید: ” من خودم را قبول دارم و دوست دارم”. در واقع اعتماد به نفس نشان دادن توانمندی های خویش میباشد اما عزت نفس احساس ارزشمندی درونی میباشد.

چنانچه شما عزت نفس داشته باشید قطعا اعتماد به نفس هم دارید اما چنانچه اعتماد به نفس داشته باشید ممکن میباشد لزوما عزت نفس نداشته باشید. اعتماد به نفس بدون عزت نفس سبب میشود فرد سعی زیادی برای ثابت توانمندی خویش و نشان دادن برتری خود بکند. اینگونه فردی به دنبال جمع کردن لیست های طولانی از موفقیت های تعجب آور میباشد.

عده ی زیادی از هنرمندان یا این که اشخاص معروف دارای اعتماد به نفس بالا می‌باشند اما عزت نفس پایینی دارند.

هر کس اعتماد به نفس دارد ممکن میباشد ناتوانی ها و نقص های خویش را با مدرک و افتخار کردن به نژاد و نام و نشان های بیرونی پر نماید.در چنین صورتی فرد سعی می نماید خود را حاذق نشان دهد در حالی که ممکن میباشد از درون خود را قبول نداشته باشد.

داشتن اعتماد به نفس یعنی اعتماد داشتن به توانمندی های خویش و شخصی که اعتماد به‌نفس دارد می‌تواند با بحران های تازه ای روبرو گردد. اعتماد به نفس سبب تجربه موفقیت می‌شود و هر نوع موفقیتی سبب ارتقاء اعتماد به‌نفس میگردد.از طرف دیگر، عزت نفس یعنی خویش را دوست داشتن و قبول داشتن و قضاوت نکردن خود بر پایه ی موفقیت ها و ناکامی ها.

آنچه به عنوان اعتماد به‌نفس پایین مارا نگران می‌نماید، عموماً (و اما نه همیشه) قادر است نتیجه ی عزت نفس پایین باشد.عموماً آنچه به عنوان کمبود اعتماد‌به‌نفس می‌شنویم، و میبینیم که اکثر مردم برای بهبود اعتماد به نفس سعی می‌نمایند، بیشتراز آنکه حقیقتاً از جنس اعتماد به نفس باشد، میوه‌ی نامطلوبی میباشد که از ریشه‌ی عزت نفس پایین روییده میباشد و ما به جای درمان ریشه، سعی برای بهبود میوه هستیم.

آیا عزت نفس همان حرمت نفس میباشد؟

اصطلاح حرمت نفس مساوی احترام به خوداست و نمی‌توان آن را هم معنی عزت نفس در نظر گرفت. ولی احترام به خویش، یکی‌از مولفه‌ها و زیرمجموعه‌های عزت نفس میباشد و به طور طبیعیً احترامی که برای خودمان قائل هستیم، بر روی عزت نفس‌مان تأثیر دارد.

متضاد عزت نفس چه می‌باشد؟

بعضی از کسانی که با معنی عزت نفس آشنا نیستند، اصطلاح «ذلت نفس» را به عنوان مخالف عزت نفس به کار میبرند. در حالی که عزت نفس یک خصوصیت میباشد که قادر است کم یا این که زیاد باشد، ولی مخالف آن معنی ندارد. درست همان‌طور که قد یک خصوصیت میباشد و میتواند بلند یا این که کوتاه باشد. ولی مخالفی برای آن قابل تعریف‌و‌تمجید نیست. به این ترتیب درست این میباشد که از اصطلاح «عزت نفس پایین» استفاده کنیم.

عامل های کاهش عزت نفس

مطالعات نشان میدهد که عزت نفس پایین و تصویر ضعیف از خودمان سبب خطاهای زیادی برای‌مان میشود و میتواند تمام‌چیزها را تحت‌تأثیر قرار دهد. در ادامه، رایج‌ترین عوارض عزت نفس پایین را ارزیابی میکنیم و برای مقابله با آنان و درمان عزت نفس پایین راهکار‌هایی ارائه میکنیم.

. می خواهید بی‌نقص باشید

کمال گرایی یکی‌از مخرب‌ترین جنبه‌های عزت نفس پایین میباشد. کمال‌گرا فردی میباشد که با حس ناکامی دائمی زندگی می‌کند، چون با داشتن هر موفقیت چشم‌گیری، باز هم حس می‌نماید که به‌اندازه کافی عالی نیست . انتظارات واقع بینانه از خودتان داشته باشید. آگاهانه به‌این فکر کنید که هدف های شما چقدر واقع بینانه و منطقی میباشند و قبل از سعی برای آنان، به‌یاد داشته باشید که زندگی همیشه خوب نیست.

دقت داشته باشید که تفاوت متعددی دربین «شکست‌خوردن در چیزی» و «فردی بازنده‌بودن» وجود دارد. این دو را باهم اشتباه نگیرید. خویش را به‌خاطر اشتباهات کوچک غمگین نکنید. اشخاص کمال‌گرا میل دارند که اشتباهات بسیار کوچک را نیز بررسی نمایند. آنان فراموش می‌نمایند که بایستی به تصویر بزرگ‌تر دقت نمایند و به آن افتخار نمایند.

 

عزت نفس چیست ؟

عزت نفس چیست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

. بیش‌ازحد حساس میباشید

آیا شما هم نشانه های فرد حساس را دارید؟ آلرژی بیش‌از‌حد یکی‌از دردناک‌ترین جنبه‌های عزت نفس پایین میباشد. چنانچه از انتقاد عصبانی میشوید یا این که با هر صحبت مستقیمی حس نابودی میکنید، مهم است که از میزان آلرژی خویش بکاهید.

چنانچه از شما انتقادی میشود که منصفانه نیست، بگویید که با آن مخالف میباشید. چنانچه نکته درستی در نقد وجود دارد تلاش نمایید به‌به جای این که از کوره در بروید، از آن چیزی یاد بگیرد.

انتقاد سازنده دقیقا همان چیزی میباشد که سبب رشد شما می‌گردد..
خوب است بدانید ترس از اینکه شما قدرت کافی را برای تغییر و تحول چیزی ندارید به شکلی انکارناپذیر با عزت نفس پایین در ارتباط میباشد.

. معمولا احساس عصبانیت میکنید

عصبانیت احساسی طبیعی میباشد ولی وقتی‌که عزت نفس پایینی داشته باشد، میتواند مخرب باشد. زمانی‌که نسبت به خودتان فکرهای خوبی نداشته باشید، این اطمینان در شما صورت میگیرد که فکرها و احساسات شما برای سایرافراد اهمیت ندارد.

این منجر به خشم سرکوب‌شده‌ای در شما می گردد. درنتیجه، هنگام مقابله با چیزی به ظاهر کم‌اهمیت خشم بسیار زیادی از خویش بروز می‌دهید.یاد بگیرید که به چه شکل می‌توان آرام بود. یک روش این میباشد که از موقعیتی که در آن قرار دارید، کناره‌گیری نمائید. چند نفس عمیق و آهسته بکشید تا ضربان قلب شما کاهش پیدا نماید و بدن‌تان به حالت آرامش بازگردد.

و در اخر توجه نمایید که بزرگ‌ترین مشکلی که افراد با عزت نفس پایین با آن روبه‌رو میباشند این است که حس می‌نمایند بایستی سایر افراد را شادمان‌ نمایند تا دیگرافراد آنان‌را دوست بدارند و به آنان احترام بگذارند. نه گفتن به دیگرافراد را یاد بگیرید. ارزش شما به تأییدی که از دیگرافراد میگیرید، وابسته نیست.

برای تقویت عزت نفس،نخست باید به دنبال اعتقادوباور های منفی باشید که نسبت به خودتان دارید و آن گاه آنان‌را به چالش بکشید یعنی بایستی این اعتقادوباور های منفی را روی یک کاغذ بنویسید و ازخود بپرسید که چه طور آنهارا کسب کردید و چرا به آنان اطمینان دارید؟از خودتان بپرسید سروکله این فکرهای منفی از چه وقتی پیدا شد‌ه‌است؟

آن‌گاه بایستی شواهدی را بیابید که‌این اعتقاد های منفی را نقص میکند ، حداقل به پنج مورد اشاره نمایید و آنهارا یادداشت نمائید .
علاوه بر این هر چیز مثبت دیگری که از خویش میدانید بنویسید و در جایی قرار دهید که بتوانید مشاهده کنید ،درواقع با این کار میتوانید به یاد بیاورید که چقدر عالی می باشید..

بعد از این به مواردی خوا‌هیم پرداخت که انجام آنان به ارتقاء عزت نفس شما سرعت میبخشد:

نسبت به خود و اطرافیانتان منصف باشد.

برای بیان عقیده خویش و یا این که بیان خواسته های خویش، هرچند ضد و نقیض با عقیده و درخواست دیگر افراد، هیچ گاه معذرت خواهی نکنید.(کلاً در معذرت خواهی کردن افراط نکنید)

به ارزش های فردی خود پایبند باشید.

همان گونه که به حقوق سایرافراد احترام میگذارید ،حقوق و دستمزد خویش را نیز باارزش بدانید.
در ابراز ناراحتی و مشکل اغراق نکنید.
دروغ نگویید و وانمود نکنید که درمانده و مستاصل میباشید.
نه گفتن را تمرین نمائید.
در خواست سایرافراد را به راحتی قبول نکنید.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x