کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

درمان فوبیا و ترس

اشتراک گذاری این مقاله در

درمان فوبیا و ترس
درمان فوبیا و ترس

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

درمان فوبیا و ترس

 

درمان فوبیا و ترس

فوبیا یا این که ترس مرضی جز اختلال های اضطرابی است که در آن فرد به شیوه ی نا معقول و مداوم و به شدت از شرایط خاص یا این که شی می ترسد . در‌این نوع اختلال ترسی حالت ترس به خویش می‌گیرد که سبب می‌شود فرد همیشه از موقعیت مولد ترس گریز می نماید. ترس های مختلفی وجود دارند که در ادامه به معرفی آنان میپردازیم .

آگورا فوبیا یا این که ترس از مکان های باز :

اشخاصی که بدین نوع ترس دچار هستند ، در مواردی که در جای های شلوغ و عمومی می باشند حالت های حمله ی وحشت زدگی را تجربه می نمایند که به صورت تپش قلب شدید ، درد قفسه سینه ، حس خفگی و تنگی نفس ، لرزش بدن و غش کردن و حالت ضعف میباشد. اشخاص به جهت ترس از تجربه کردن دوباره این حالت از رفتن به اینگونه مکان هایی صرف نظر می نمایند .

فوبیای اجتماعی :

ترس و نگرانی شدید در شرایط های اجتماعی میباشد و این گونه اشخاص در صورت حضور دیگر افراد نمی توانند کار های خویش را انجام دهند و ترس از نقد و قضاوت دیگر افراد و مسخره شدن دارند اینگونه اشخاصی در کار های اجتماعی نظیر سخنرانی ها و فعالیت های گروهی ، تلفن جواب دادن در حضور سایرافراد و بیرون غذا میل کردن و … اجتناب می نمایند .

ترس از ارتفاع یا این که آکروفوبیا :

اینگونه اشخاص از رفتن به جاهایی با ارتفاع زیاد نظیر کوه ، ساختمان های بلند و پل و … اجتناب می نمایند .

آویاتو فوبیا یا این که ترس از پرواز کردن :

اینگونه اشخاص از سوار شدن به هواپیما و پرواز کردن ترس دارند و به همین دلیل از آن اجتناب می نمایند .

ترس از دندان پزشکی ، خون هراسی ، عنکبوت هراسی ، سگ هراسی ، مار هراسی ، ترس از تاریکی از موردهای دیگری میباشند که می شود به آنان اشاره نمود .

تفاوت هراس و فوبیا چیست ؟

طبق نظر پزشک مشاور روانشناس اشخاص طبیعی در مواجه شدن با برخی از موارد گفته شده ممکن میباشد حالت ترس طبیعی را تجربه نمایند ولی در‌ صورتی که‌این ترس آنان‌را از انجام بیشتری از فعالیت ها بازدارد و زندگی اجتماعی و شخصی او‌را مختل نماید و حالت های وحشت زدگی را تجربه نماید نیازمند معالجه خواهد بود .

تفاوت ترس و اضطراب چیست ؟

ترس و اضطراب با یکدیگر همراه میباشند ولی هراس مربوط به خطری میباشد که برای شخص شناخته شده و قطعی میباشد این در حالی است که اضطراب درباره‌ی وضعیتی مبهم و نا مشخص است و ناشی از تفکرات ذهن شخص از خطری احتمالی و نا معلوم میباشد. بر طبق تحقیقاتی که صورت گرفته ترس سبب اضطراب میشود و اضطراب نیز سبب هراس در اشخاص میشود .

عوامل موءثر در اختلال ترس یا این که فوبیا چیست ؟

بعضی از مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد که ترس به عنوان مکانیسم دفاعی برای تکانه های خطر ناک و نا مقبول میدانند و بعضی تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که‌این مشکل به جهت هراس های آموخته شده ای می باشند که در گذشته با یادگیری مشاهده ای یا این که شرطی شدن تجربه نموده است. تجربه کردن حادثه ها های نا گوار مانند تصادف ، قرار گرفتن در ارتفاع زیاد ، گزش از سوی حیوان ها و آسیب رسیدن به شخص ممکن میباشد در بروز آن تاثیر داشته باشد علاوه بر آن عومل ژنتیکی و فیزیولوژیکی نیز در بروز فوبیا تاثیر دارد .

 

درمان فوبیا و ترس

درمان فوبیا و ترس

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

درمان فوبیا و ترس :

معالجه ترس مرضی در خردسالان و بزرگسالان بسیار اساسی میباشد چون فوبیا یا این که ترس مخصوص از آن جایی که سبب ایجاد مشکلات شدید در زندگی شخص میشود و اورا از انجام دادن بیشتری از کار های روزانه و یا این که رفتن به بعضی مکان ها باز میدارد.

برای معالجه فوبیا در مرکز درمان فوبیا می توان از روش مشاوره درمان فوبیا و هراس و روان درمانی و دارو درمانی و یا این که ترکیبی از آن دو جهت اثر گذاری خوب استفاده نمود .

از درمان های ترس و فوبیا می شود به معالجه شناختی رفتاری در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی کوک زندگی توسط متخصص درمان فوبیا که به عنوان شایسته ترین روش معالجه فوبی است، اشاره نمود در‌این شیوه شخص تحت وضعیت کنترل گردیده در معرض منبع ترس قرار می‌گیرد و به مرور زمان آلرژی خود را نسبت به آن از دست داده و اضطرابش در مواجه شدن با آن کاهش می‌یابد .

رفتار درمانی از موردهای دیگری میباشد که درمان در کلینیک معالجه فوبیا مفید واقع شد‌ه‌است درین شیوه افکار غیر منطقی و اعتقاد های اشتباه شناسایی و تغییر و تحول داده می‌شوند.

حساسیت زدایی منظم از جز راه‌های رفتار درمانی میباشد که در آن فرد به صورت حقیقی وواقعی یا این که خیالی با وضعیت ترسناک مواجه می‌شود و امروزه برخی از درمانگر ها به کمک فن آوری حقیقت مجازی در مقایسه با تجسم ذهنی شرایط زنده تری ایجاد می نمایند.

در حساسیت زدایی منظم در ابتدا آموزش آرمیدگی داده میشود تا نسبت به انقباض ها و گرفتگی قسمت های متفاوت بدن خویش آگاهی داشته باشند و ماهیچه های خویش را سفت و شل نمایند.

بعد از ایجاد آرمیدگی محرکی که کمترین میزان هراس را در شخص ایجاد می نماید تجسم می کنند و این عمل تا جایی ادامه پیدا می نماید که شخص سوای هیچ ترسی ، ترسناک ترین جنبه حالت را تجسم نماید.

صورت شدیدتر آن مواجهه غرقه سازی میباشد که در آن فرد به شدت و در حالی که راه گریزی ندارد، با وضعیت یا این که شی ترسناک مواجه می‌گردد.

راه‌های درمانی بیان شده بایستی زیر نظر کارشناس روانشناس معالجه فوبی صورت بپذیرد تا بر طبق میزان هراس شخص از موقعیت ها و شی ها سنجیده شده و عوارض آن معلوم گردد و پس از تشخیص این اختلال شیوه ی درمانی مفید جهت بهبود شرایط شخص معین گردد.

مرکز مشاوره کوک زندگی با کادر درمانگران با تجربه و استفاده از روش های درمانی جدید و مفید قادر است به اشخاصی که از اختلال فوبیا رنج می‌برند موثر واقع گردد. جهت وقت دهی می‌توانید از روش شماره های درج شده در صفحه تماس با کانون و مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی کوک زندگی ارتباط بر قرار نمایید.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x