کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

مهارت کنترل استرس1

اشتراک گذاری این مقاله در

مهارت کنترل استرس1
مهارت کنترل استرس1

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

مهارت کنترل استرس1

مهارت در دست گرفتن استرس

استرس(Stress)به معنای فشار و در اصطلاح به معنای فشار روانی میباشد که میتوان آن را چنین تعریف کرد:
حس تنش درونی که بوسیله یک عامل فشار بیرونی یا این که درونی ایجاد می‌گردد.

هرگاه فشاری بر فردی وارد گردد،واکنشی در وی ایجاد می‌شود که می‌تواند علائم جسمی،روانی یا این که اجتماعی داشته باشد .بدین عکس العمل غیراختصاصی استرس می‌گویند.

دربسیاری از موارد استرس ها موءثر و سبب ارتقا کارایی جسم و روان و و درنتیجه سبب هشیارانه تر عمل کردن و کسب به جواب سوال های یا این که رسیدن به هدف ها میگردد. که به‌این استرس خوشایند یا این که مثبت می‌گویند.

البته میزان بالای استرس اثار زیادی مثلا کاهش کارایی،تنش درونی،غمگینی،اضطراب،افسردگی،اختلالات جسمی-روانی،اختلالات خواب, آلزامیر و کاهش مقاومت بدن و ابتلا به عفونتهای مکرر، سردرد و… سبب به استرس غیر مطلوب یا این که منفی میگردد.

نشانه های استرس :

نشانه های فکری ( اشکال در تمرکز، ضعف در حافظه ،اشکال در تصمیم گیری، فکرهای مغشوش ،به تعویق انداختن دایمی امور ،

بدترین ها را پیش بینی کردن ،بیشتر از حل مسأله نگران مسأله بودن و به آن تفکر کردن )

نشانه ها ی جسمی (دردهای بدنی ، سردردها ، گرفتگی ماهیچه ها بخصوص در ناحیه گردن و کتف ها،خستگی مفرط ،حالت تهوع ، حس خفگی ، پریدن ناگهانی چشم یا این که لب ، حس لرزش،دندان قروچه کردن ،افزایش ضربان قلب، سرگیجه،اسهال یا این که یبوست، عرق کردن کف دست /یخ کردن انگشتان )

نشانه های احساسی و هیجانی(تحریک پذیری و پرخاشگری،گوشه گیری،ناتوانی در برقراری رابطه،بدخلقی، ناله کردن ، بدگمانی و غرغر کردن، افسردگی و اضطراب، آلرژی بیش تر از حد به انتقاد ، حس ناامیدی، حس گناه ، هراس غیرمنطقی )

نشانه های رفتاری (اشکال در مدیریت زمان ،اشکال در سازماندهی ، پراکنده کاری و هیچ کاری از پیش نبردن ، تغییر‌و تحول در الگوهای خواب و خوراک، انجام دادن امور با شتاب ،استعمال از الکل و مواد مخدر و سیگار، غیبت از دفتر کار، بی قراری و ناخن جویدن، سرزنش کردن دیگر افراد به خاطر اشتباهات، انداختن مسؤلیت گردن دیگرافراد ، قطع رابطه با دوستان)

مهارت کنترل استرس1

مهارت کنترل استرس1

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

عامل های ایجاد کننده استرس

عامل های بیرونی: میزان فشاربیرونی میباشد که تحمل میکنیم. ازجمله (کشمکش با خانواده و دوستان ،آب و هوا ،داد و فریاد ،ترافیک، مرگ یکی‌از والدین، اعضای خانواده یا این که دوستان نزدیک ،طلاق پدر و مادر ،بیماری ،سطح تحصیلات پدر و مادر،درامد خانوده،محیط مدرسه و.. )

عامل های درونی : سخت تر قابل شناسایی میباشند و در برگیرنده آرزوها ،احساسات و دیدگاه های شما میباشد.ازجمله( قصد به داشتن تلاش خوب در شغل،شاد کردن دیگر افراد، کمال طلبی،حس حسادت و خشم .. .)

چه طور استرس خود را کنترل کنیم؟

مردم به راه‌های گوناگون در قبال استرس واکنش نشان میدهند،این عکس العمل به استرس مقابله نامیده میگردد.مقابله تلاشهایی میباشد که شخص برای در دست گرفتن و اداره توقعات محیطی و درونی و تعارضات موجود میان آنان انجام میدهد.

روشهای درست کنترل استرس:

یکی‌از روش های مهم رویا رویی با استرس،تلاشهایی میباشد که معطوف به برطرف کردن نقص‌ یا این که زمینه استرس آور یا این که به حداقل رساندن آنهاست که مقابله های مسئله مدار گفته میشود.

مقابله های مسئله مدار مثل:تفکر کردن درباره‌ی مشکل،جستجوی اطلاعات،استفاده از مهارت حل موضوع،فراگیری اخلاق و رفتار جرات مند،برنامه ریزی، مدیریت زمان، مقابله با فکرهای غیر منطقی و فکر مثبت جایگزین نفکر منفی ،مراجعه به روانشناس و..

یکی از دیگر از شیوه های در اختیار گرفتن استرس مقابله های هیجان مدار میباشد.تلاش های معطوف به حداقل رساندن احساسات و هیجان های منفی ناشی از شرایط استرس آور که مقصود آنان آرام ساختن خویش و رهایی از آشفتگی و پریشانی ناشی از واقعه استرس آور میباشد.

مقابله های هیجان مدار مثل:گوش دادن به نواهای آرامش بخش و نشاط آور، ورزش کردن،تفریح،سفر،دعا و عبادت و فعالیتهای معنوی،خواب آرام،تغذیه مناسب حمایت اطافیان،ایجاد رابطه با دیگر افراد و جلب حمایت های اجتماعی،تکنیک های آرامسازی (ریلکسیشن)

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x