کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

شروع سال تحصیلی

اشتراک گذاری این مقاله در

شروع سال تحصیلی
شروع سال تحصیلی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

شروع سال تحصیلی

 

سال تحصیلی را چگونه آغاز کنیم؟

حتی اگر خردسالان شما کل فصل‌تابستان را هم در استخر و یا این که در کلاس‌های تابستانی گذرانده باشند، روش‌هایی برای آماده‌سازی آنان در‌این دقایق آخری برای ورود به دبستان وجود دارند که می‌توان توسط آنان این انتقال را از کلاس تابستانی به مدرسه ساده‌تر کرد.

خردسالان شما یک هفته، کل روز را به شنا در استخر گذرانده‌اند و خیس در منزل میدوند. هفته بعد، مؤدب در کلاس علوم نشسته‌اند و غرق یادگیری مطالبی در رابطه دایناسورها، کوه‌های آتشفشان، و منظومه‌ی‌شمسی شده‌اند.

ولی همچنان که سرخوشی‌های کلاس‌های تابستانی، به کلاس‌های خشک و بی‌روح مدرسه ختم می گردند، شیوه‌هایی وجود دارند که شما میتوانید این برگشت را به کلاس درس تسهیل نمایید تا کودکانتان را برای 1 سال موفق تحصیلی آماده نمایید.

در اینجا نکات و راه کارهایی را ارائه میکنیم تا به یاری آنان با ادامه فراقت ذهن در روزهای فصل تابستان به زمان شیرین فراگیری هم برگردند.

فعالیت‌های آموزشی را شادی بخش نمایید (و آن را به طور غیر رسمی نگه دارید).

مهمترین کاری که شما میتوانید در سمت ترقیب کردن بچه به مکتب انجام دهید، پیدا کردن شیوه‌هایی میباشد که یادگیری را با فعالیت‌ها و شادی‌های روزانه؛ فارغ از سخت‌گیری بی‌جا، تلفیق نماید.

نُویا مکینتاش، دکترای آموزش، و استادیار تربیت دبیر در دانشکده دیتون، در شهر اُهایو میگوید: «حتی فرصت‌هایی که سرگرم بازی و تفریح میباشید میتوانید به مطالبی اشاره نمایید که آموزنده‌اند. آموزش‌ها را غیر رسمی و مفرّح نمایید، طوری که برای کودکان مشخص و معلوم نباشد یاد میگیرند، در‌این حالت آنان به خیر و خوبی یاد میگیرند».

برای مثال؛ بازی‌های مدار کلاتز، میتوانند سرگرم کننده باشند و همزمان اجرای دستورالعمل‌های قدم به قدم، سیم‌ها و آل. ای.دی‌ها، و زنگ اخبار آن، سبب تحریک فکر ایده پرداز و مهارت‌های التقاتی می گردد؛ به گونه‌ای که هر یک بازی الکتریکی خویش را میسازند. هر فعالیتی که بچه همراه بازی با آموختن مهارت جدید، در مدتی که هنوز از تعطیلات فصل‌تابستان لذت میبرد، انجام می شود؛ تسهیل کنندهٔ برگشت وی به پروسه یادگیری‌ میباشد که در مدرسه توقع دارید.

به آنان بیاموزید چه‌طور میتوانند یک بازی تازه را انجام دهند!

آشنا کردن کودک‌ها با یک بازی تخته‌ای تازه تا پیش از شروع شدن زمان مدرسه، روش مؤثر دیگری میباشد که میتوانید آن را برای فراهم کردن کودک‌ها در یادگیری علم جدید به کار بگیرید، البته این قابلیت و امکان را بدهید تا با سرعت خودشان بازی نمایند.

مکینتاش میگوید: «برای ایجاد اعتماد به‌نفس در خردسالان، به ویژه در کم سن‌ترها، بایستی کاری کنیم تا این حس بوجود آید آنان قوانین بازی را میفهمند، و یا این که قسمتی از یک مسئله بسیار اساسی شده‌اند».

به بیانی دیگر، هنگامی که بازی جدیدی را به بچه‌هایتان یاد می‌دهید؛ تنها به روخوانی دستورالعمل آن اکتفا نکنید، بلکه نشان دهید که چه‌طور آن را بازی میکنید، و از چه راهبردهایی برای بُرد در آن استفاده می کنید، و چه طور از مشکلات شیوه صحیح را یاد میگیرید، آنگاه بازی را به بچه بسپرید. مکینتاش می گوید: «با این‌شیوه به آنان کمک میکنید تا مهارت‌های حل مساله و فکر انتقادی‌شان را با شیوهی همکاری؛ که یک شیوه ی درس دادن عالی کلاسی میباشد، افزایش دهند».

کولامی انتخاب خوبی برای کودک‌های مقاطع تحصیلی راهنمایی میباشد، به ویژه وقتی که یاد میگیرند چه‌طور راهبردهای متعدد را تولید و آزمایش نمایند. برای کودک‌های کم سن و سال‌تر بازی بینگوی جغرافیای آمریکا توصیه می‌گردد که نه فقط به بچه کمک می‌نماید تا مهارت‌های شنیداری با ارزشی را بیاموزد، بلکه با بازی به وی همه چیز را در رابطه کل میهن یاد میدهد و او‌را مشغول یادگرفتن می‌نماید.

شروع سال تحصیلی

شروع سال تحصیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

در رابطه تمامی انواع گوناگونی‌ها حرف نمایید

مکینتاش توصیه می‌نماید تا پیش از فرستادن بچه به مدرسه، پدر و مادر کودک‌ها را به خواندن موضوعات مرتبط با گوناگونی‌ها و دسته بندی‌های انواع کتاب‌ها متمرکز سازند.

مکینتاش میگوید: «به بچه‌هایتان تذکر دهید، دانش‌آموزانی که به کلاس می آیند همگی از هم متفاوتند. و اینجانب نه فقط راجع به تفاوت‌های نژادی حرف میزنم، بلکه درباره ی اوتیسم، بیش‌فعالی، و دیگر نارسایی‌های یادگیری نیز با بچه سخن میگویم.

به کودک‌ها کمک میکنم تا درک نمایند هر کودک‌ای متفاوت از دیگری میباشد، آنان‌را وارد این گفت و گو میکنم، و در نهایت آنان متوجه استعدادهای متفاوت در هر کس می گردند».

پیش از آغاز مدرسه، خواندن قصه‌هایی که تفاوت‌ها را ذکر می‌نمایند (مانند قصه عوض کردن ساندویچ، راجع‌به دعواهایی که به جهت اختلافات فرهنگی پیش میایند، یا این که برادر مبتلا به اوتیسم من) روشی خارق‌العاده برای کمک کردن به فهم و شعور تفاوت‌های همدیگر و درک اهمیت شکرکردن برای این تفاوت‌ها، و باور پیدا کردن از اینکه با قبول این تفاوت‌ها و احترام به آنان، به کلاس درس برمی‌گردند و آماده یادگیری می گردند.

تشویق نمایید تا یادگیری اجتماعی_عاطفی داشته باشند

پیش از آنکه مدرسه‌ها باز شوند، وقتی را به یادگرفتن مهارت‌های اجتماعی_عاطفی تخصیص دهید و به کودک‌هایتان کمک نمائید تا «تنازع سازنده» داشته باشند و به گفتهٔ مکینتاش مهارت‌های حل مساله را در پیش بگیرند و انعطاف پذیرتر باشند.

مکینتاش میگوید: «در صورتی که احساساتشان لطمه دید، کمک نمایید تا درباره‌ی آنچه اتفاق افتاده تفکر نمایند و اندیشه نمایند چطور میتوانند حس بهتری پیدا نمایند». خواندن کتاب میتواند ابزاری پر ارزش برای یادگیری اجتماعی-عاطفی باشد، برای اینکه به کودک‌ها تمرینات احساساتی‌ای را میدهد که هنوز در زندگی حقیقی وواقعی پیش نیامده‌اند.

مجموعه‌هایی مانند «دفتر خاطرات جغد» برای کودک‌هایی که تازه خواندن را یاد گرفته‌اند و کتاب‌هایی مانند: «شگفتی» برای مقاطع راهنمایی، روش‌های مفیدی را برای خود شناسی، فهم و شعور احساسات، و اهمیت همدلی، در اختیار خردسالان میگذارند.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x