کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

نشانه های بلوغ در نوجوانان1

اشتراک گذاری این مقاله در

نشانه های بلوغ در نوجوانان1
نشانه های بلوغ در نوجوانان1

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

نشانه های بلوغ در نوجوانان1

 

نشانه های بلوغ در نوجوانان

نوجوانی دارای خصوصیت های مخصوص به خود میباشد كه كاملاً با اخلاق و منش زمان كودكی متفاوت میباشد.

گرچه نوجوانی دنباله زمان كودكی میباشد و كودكان نیز مانند نوجوان ها دستخوش احساسات تند میباشند، لیكن هیجانات عاطفی نوجوان ها نسبت به زمان كودكی شان دارای شدت، عمق، گسترش و دوام بیشتری میباشد.

با پرورش جسمی، عقلی، اجتماعی و احساسی كه درین زمان از سن، به نقط ی اوج می‌رسد، شخص از زمان كودكی بیرون آمده، کم کم به دنیای مرد یا این که زن كامل بودن وارد می‌شود. در واقع چنانچه زمان كودكی را دوره تكوین بدانیم، زمان نوجوانی دوره انتقال میباشد.

این دگرگونی های روانی و جسمی در دومین دهه زندگی آدم یعنی از سن ۱۱ سالگی آغاز می شود و تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد. زمان آغاز و پایان آن در دختران زودتر از پسران میباشد.

کتاب‌های زیر درباره هر آنچه که بایستی از بلوغ بدانید میباشند:

فقط دخترها بخوانند

​فقط پسرها بخوانند

نوجوانی به تعبیر و تفسیر شعرا و دانشمندان

برای حسن آغاز، نگاهی گذرا به ادبیات قدیمی معاصر ایران می اندازیم و نوجوانی را از دید ادیبات، نظاره گر می شویم.

شاید كمتر شاعری در گذشته به گیرایی نظامی گنجوی ، رفتار و گفتار نوجوان ها را تعریف كرده باشد.

نظامی این زمان را دوره خواستن های دل و نخواستن گفتن های زبان می شناسد.

مؤلف قابوسنامه در فصول گوناگون این كتاب اشاراتی ارزنده به اخلاق و منش و واكنش های نوجوانی داشته است .

وی این زمان را دوران غرور، سركشی، تحقیر پیران و لطافت طبع و عاشقی می نامد.

سعدی با چیره دستی، نوجوانی را زمان سركشی، هوسبازی، دمدمی مزاجی و پیوندهای زودگذر می شمارد.

گویندگان معاصر نیز نوجوانی را با تعبیرهایی چون «موج ناغنوده»، «اخگر نهفته به خاكستر»، «سرگشته به توفان» ، «شیر پر غرور در بند» و نظایر آن وصف كرده اند.

و یكی از روان شناسان آمریكایی به اسم «استانلی هال» كه اورا پدر روان شناسی بلوغ می نامند. نوجوانی را زمان «توفان و فشار» نامیده است .

در طی قرنها، از این دوره از سن با اسم هایی چون: بحران، توفان، تب بلوغ، دوره احساس گرایی، عاطفه پرستی و زمان دیوانگی های سازنده نیز یاد كرده اند.

تمامی این توجهات نشانه اهمیت تأثیر این مرحله از سن در ساختن آینده شخص میباشد.

نوجوانی چه‌طور زمانی است ؟

نوجوانی زمان غلبه نیازها، عاطفی و احساسی بر قوه تعقل و اندیشه و فرصت بروز رفتارهای بی دوام و زودگذر میباشد. از این رو این زمان را به هوای بهاری تشبیه كرده اند كه یك لحظه آفتابی و سوزان و لحظه ای دیگر بارانی و سرد میباشد.

 

 

نشانه های بلوغ در نوجوانان1

نشانه های بلوغ در نوجوانان1

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

نشانه های بلوغ در نوجوان ها

در زمان بلوغ، نوجوان بیش تر از هر زمان دیگر از زندگی اش دستخوش هجوم احساسات میباشد و دگرگونی ها، التهاب ها، اضطراب ها و جلوه های غیر معمول و به ظاهرً غیر عادی در وی ظاهر می گردد.

روشن است كه این موقعیت های ویژه، اخلاق و رفتار ویژه پدر و مادر و مربیان را نیز طلب می كند.

داشتن آگاهی و آشنایی از عوارض و علل بروز خصوصیات اخلاقی و رفتاری نوجوان ها قادر است، باعث پیشگیری اکثری از سوء تفاهمات و مانع برخورد بین پدر و مادر و نوجوان ها گردد و در كاستن ناراحتی های این دو نسل مفید باشد.

چگونگی پرورش در نوجوانی

الف – پرورش جسمی: ابتدا این مرحله، تغییرات و تحولاتی سریع و عمیق در جسم پدید میاید كه باعث بروز خوی و خو و رفتاری تازه می گردد، با پرورش غده های متعدد، تعادل زمان كودكی به هم می‌خورد و بدن در اوضاع و احوال جدیدی قرار میگیرد. این زمان از سن مرحله بیداری و هوشیاری جنسی نیز می‌باشد.

ب – پرورش ذهنی: هم‌زمان با رویش جسمانی، توانایی های ادراكی نوجوان نیز بسط مییابد. «پیاژه» این زمان از سن را زمان تحولات ذهنی یا این که فعالیت های رسمی میخواند، كه از سن یازده سالگی آغاز میشود و در سن چهارده سالگی به تعادل میرسد. در‌این مرحله از سن ، هوش در آخرین مرحله از پرورش میباشد.

فعالیت ذهنی نوجوان به دو شکل توسعه مییابد:

۱ – فعالیت ذهنی بدون جهت: این فعالیت ذهنی مجموعه تخیلات و فکر های نوجوان را تشكیل میدهد . در‌این سن نوجوان اکثر وقت ها در رویا به سر میبرد؛ از این رو این سن را سن خواب و خیال انیز می‌گویند. قدرت رویاسازی در نوجوان ها به اندازه ای نیرومند و لگام گسیخته میباشد كه گهگاه بیمارگونه به نظر میرسد. این خاطر پردازی و رؤیاسازی خلاق را‌ «رویای روز» نیز نامیده اند و عارفان نیز آن را به «احلام یقظه» تعبیر و تفسیر كرده اند.

این گونه فعالیت ذهنی چنانچه به طور افطار در نیاید و منجر جدا شدن شخص از حقیقت های زندگی نشود موثر نیز می‌باشد و گهگاه میتواند ناكامی ها و نامرادی های زندگی حقیقی را جبران كند.در غیر این صورت باعث بازداشتن نوجوان از سعی در عالم واقعیت میشود و در وی بی تفاوتی به وجود می‌آورد.

۲- فعالیت ذهنی جهت دار: در‌این زمان از سن نوجوان می‌تواند برای حل یك موضوع از طریق های متفاوت استفاده كند.

طرز فكرش جنبه استناج و نتیجه گیری دارد. برای حل معما یا این که مسأله از قانون های انتزاعی كمك میگیرد. روش فكرش گاه جنبه فانتزی به خویش می‌گیرد و با واقعیات تطبیق نمی كند. گاه آینده نگری می كند و از افكارش آگاه میباشد.
نوجوانی اولیه مرحله از سن میباشد كه شخص درباره ی خودش و نقشی كه در زندگی بایستی داشته باشد می اندیشد و نیز به اعتبار و اطمینان اعتقاداتش كر می كند اما این به آن معنی نیست كه قادر باشد مسائل را به درستی بررسی كند و درباره امری، تصمیمی درست و عاقلانه بگیرد، قضاوتش سطحی و بر اساس مشاهدات میباشد.

ج – پرورش شخصیت: بر اثر پرورش غده ها و تغییر و تحول و تحولی كه در جسم نوجوان در‌این سن ظاهر می گردد تغییراتی نیز در نوع اخلاق، برخورد و موضع گیری های آن ها پدید می‌آید. این زمان از سن زمان تثبیت شخصیت میباشد؛ یعنی علائق، انگیزه ها، تمایلات رفتاری، همانند سازی و نقش جنسی كه در سن كودكی شكل گرفته بودند، رفته رفته اثبات میشوند. درین بخش به بعضی از خصوصیت های شخصیتی نوجوان اشاره می كنیم.

در داوری شتاب زده میباشد، چون بسیار تابع احساسات میباشد تا عقل و منطق، و این شتاب زدگی در داوری اکثر اوقات سازش اجتماعی اورا دچار اشكال می كند.

با آنكه سطح معلوماتش خیلی پایین میباشد، غالباً درباره‌ی تخصصی ترین کارها اظهار نظر می كند و دلایلش نسنجیده و افكارش نارس میباشد.

نوجوان با آنكه متوجه واقعیت و جریانات ظاهری میگردد، اما هنوز فوق العاده ذهن گرا میباشد و گهگاه دربین واقعیت و مجاز فاصله ای قائل نیست.

نشانه های بلوغ در نوجوان ها

از خصوصیت های دیگر شخصیت نوجوان، پرخاشگری میباشد كه به صورت مخالف یا این که شیوه ی فكر، ذوق وسلیقه بزرگسالان ظاهر می‌گردد وسپس به طور تمرد و سركشی خویش را نشان میدهد.

نوجوان به علت هیجانی بودن، غالباً اخلاق پرخاشگرانه خویش را با حمله كردن و تهاجم ظاهر می سازد.

به صورت كلی در‌این سن شخصیت پرورش می كند، البته نظام پیوند دربین عوامل متفاوت شخصیت، باعث پیدایش رفتارهای ضد‌و‌نقیض در نوجوان می شود و هیجانات عاطفی نوجوان همواره در بین دو قطب ضد‌و‌نقیض در حال نوسان میباشد.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x