کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

مشکلات در رابطه عاطفی

اشتراک گذاری این مقاله در

مشکلات در رابطه عاطفی
مشکلات در رابطه عاطفی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

 

مشکلات در رابطه عاطفی

نشانه‌های مشکلات در رابطه عاطفی چه میباشد؟

ارتباط عاطفی سالم برای هر انسانی مهم میباشد چون که می تواند به بهتر شدن روان و عملکرد‌های شخص را تحت تاثیر قرار دهد. همینطور بعضی مسائل روانشناختی در تعیین شریک عاطفی تاثیر گذار می باشند.

طبق نظر مشاور خانواده عالی چنانچه در آستانه ارتباط شاهد این نشانه‌ها بودید، با تمرکز بیشتری تصمیم بگیرید و مراقب باشید در دام یک رابطه‌ی سمی گرفتار نشوید. نشانه‌های بروز مشکلات در رابطه‌ی عاطفی را در ادامه معرفی میکنیم که عبارت اند از:

نخست) حس می کنید که بایستی خودتان را تغییر و تحول دهید.

این که بتوانید درباره خود حقیقی وواقعی تان باشید و همان طور که می باشید یکدیگر را بپذیرید و خود حقیقی و واقعی تان را پنهان نکنید، یکی از موردهای ضروری میباشد. در واقع زمانی ناچار باشید خود را بر اساس ملاک های طرف مقابل تغییر‌و تحول دهید به مرور زمان خسته کننده خواهد بود.

در وصلت نباید به دنبال تغییر و تحول شخصیت یکدیگر باشید و یا این که با این تفکر که میتوانید طرف مقابل را تغییر‌و تحول دهید، رابطه را آغاز نمایید. تغییر دادن بعضی از اخلاق و رفتار‌ها برای حفظ ارتباط و پایداری آن تاثیر مثبتی دارد البته تغییر‌و تحول اساس و پایه خود درست نیست. بلکه بایستی با شخصی ارتباط عاطفی سالم را ساخت که یکدیگر را همان طور که هست بپذیرید.

دوم)ارزش ها و باورهایتان با یکدیگر متناقض میباشد.

بر طبق مطالعات روانشناسی وصلت اگر‌که ارزش‌ها و باورهایتان با یکدیگر همخوان نیست و تفاوت‌های مهم که ‌می‌تواند تاثیر بدی در روابطتان داشته باشد از آغاز ارتباط صرف نظر نمایید.

وجود تفاوت های مهم در اکثری از مسائل قادر است باعث بروز اختلاف‌های متعددی گردد و در نتیجه ارتباط را با مشکل های متعددی رو به رو نماید. آغاز ارتباط عاطفی سالم هنگامی قابلیت و امکان پذیر میباشد که در دیدگاه‌ها، باورها و ارزش‌هایتان تفاهم داشته باشید.

سوم) نیاز های خود را کنار میگذارید و تنها به نیاز‌های شریکتان اهمیت می‌دهید.

بر طبق گفته‌ی سکستراپیست ارتباط عاطفی سالم هنگامی ایجاد می‌گردد که هر دو طرف به یک اندازه در سمت رفع نیاز‌ها و خواسته‌های یکدیگر قدم بردارند و هنگامی که رفع نیاز‌ها و خواسته‌ها همواره یک طرفه باشد، به مرور زمان باعث فرسودگی است و تحلیل ارتباط خواهد شد و ارتباط موفق دور از انتظار خواهد بود.

چهارم) نداشتن حریم خصوصی و احساس تحمیل برای به اشتراک گذاشتن جزئیات زندگی شخصی:

حریم شخصی حتی پس از ارتباط نیز بایستی وجود داشته باشد چون که زوجین نیاز دارند وقتی را برای خویش اختصاص دهند و به مسائل فردی شان مانند صرف وقت با خانواده، تفریح، دوستان و …. اهمیت دهند. و هنگامی که عشق و علاقه داشتند راجع‌به اتفاقات و یا این که هدف هایشان حرف بزنند. البته این که یکی‌از طرفین دیگری را برای اشتراک گذاشتن جزئیات زندگیش تحت فشار قرار دهد احساس بدی را در رابطه ایجاد خواهد کرد.

مشکلات در رابطه عاطفی

مشکلات در رابطه عاطفی

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

پنجم) اقدام به کنترل کردن اخلاق و رفتار طرف مقابل

کنترل کردن یکدیگر و گرفتن آزادی یکدیگر یکی‌از موردهای آسیب رسان به رابطه می باشد و مشکل های متعددی را ایجاد می‌نماید و زوجین حس آرامش و لذت را از رابطه نخواهند داشت. به همین دلیل از بودن در اینگونه ارتباطی بایستی اجتناب کرد.

ششم) ترس از ابراز نظر و ذکر تفکرات فردی

زوجین بایستی بتوانند صحبت ها، نظر‌ها و تفکرات خویش را فارغ از ترس از تحقیر شدن، قضاوت، سرزنش و …. به اشتراک بگذارند و راجع‌به آنان به راحتی سخن بگویند. چنانچه زوجین همواره به خاطر نظرها و تفکر یکدیگر سرزنش و قضاوت نمایند به مرور زمان ، سخن نگفتن را انتخاب خواهند کرد و از آن جایی که گفت‌و‌گو یکی‌از موردهای ضروری رابطه میباشد با گذشت زمان فاصله و دلزدگی را ایجاد خواهد کرد از این رو زوجین بایستی برای حفظ صمیمیت بایستی دور از هر گونه هراس و نگرانی تفکرات خویش را ذکر نمایند و به آنان با همدلی و عشق و علاقه گوش دهند.

هفتم) دادو فریاد و توهین به یکدیگر

وقتی که در رابطه عاطفی حرمت و احترام حفظ نشود و همواره با توهین و تخریب کردن شخصیت یکدیگر رفتار نمایند، تاثیر بدی را به همراه خواهد داشت. زوجین وقتی که در وضعیت بد و بحرانی قرار دارند و با مشکلاتی در رابطه شان مواجه شدند بایستی در آرامش و با احترام آنان را حل نمایند و از سرو صدا و پرخاشگری کلامی و فیزیکی دوری نمایند. اشخاص بایستی مهارت‌های ارتباطی و حل مسائل را یاد بگیرند و از آنان برای ایجاد ارتباط عاطفی سالم استفاده نمایند. در غیر این صورت آغاز رابطه غلط خواهد بود.

هشتم) حس این که صرف وقت با یکدیگر نوعی انجام وظیفه میباشد

در رابطه عاطفی سالم و موفق زوجین بایستی بر حسب نیاز هر دو طرف وقتی را برای یکدیگر اختصاص دهند که کارآمد باشد و نباید این به عنوان تکلیف و یا این که انجام وظیفه باشد. برخی از زوجین ممکن میباشد که بیست دقیقه صرف زمان برای آنان کافی باشد اما برخی دیگر به فرصت بیشتری نیاز دارند و هر دو طرف با آن بایستی توافق نمایند و بدین نیاز ارزش قائل باشند و به خاطر آن یکدیگر را تحت فشار و اندوه قرار ندهند.

نتیجه گیری:

چنانچه هرکدام از موردهای مطرح شده در بخش بالا را در آغاز رابطه تشخیص دادید، از شروع آن بپرهیزید. و زمانی می توانید با شخصی ارتباط عاطفی سالم را تجربه نمایید که به ارزش ها و اعتقاد های یکدیگر احترام بگذارید و در کنار داشتن تفاهم بالا تفاوت ها را بپذیرید. و به خود و رابطه تان ارزش قائل باشید و نیاز ها و خواسته هایتان را به راحتی مطرح کنید و در رفع نیاز های یکدیگر به صورت دوسویه سعی نمایید.

 

کوک زندگی

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x