مشاوره فردی

اشتراک گذاری این مقاله در ...

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
مشاوره فردی
مشاوره فردی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

مشاوره فردی

با دقت به تعارض داشتن نیاز ها و تمایلات ما با واقعیات محیط و رابطه ها ، فشار روانی در زندگی بشر ، امر اجتناب ناپذیری است و از این رو شخص در زندگی خویش با بحران هایی رو به رو خواهد شد و برای حل کردن آنان بایستی تصمیم صحیحی بگیرد . مشاوره شخصی در اینگونه مواقعی شایسته ترین گزینش خواهد بود چون که در مواردی نظیر تصمیم گیری های اساسی ، مشکلات روحی و روانی ، مدیریت بحران ، ارتقاء خود‌با‌وری ، رفع اختلالات شخصیتی، روابط میان فردی ، افسردگی ، اضطراب ، عصبانیت و … مطلوب خواهد بود .

به عبارتی مشاوره شخصی در جهت اخذ پشتیبانی و پرورش در زمان های بحران بر انگیز میباشد و همینطور در سمت حل اشتباهات ارتباطی با همسر ، خواهر ، برادر و سایرافراد ، اشتباهات مرتبط با بد رفتاری و غفلت و یا این که حالات دیگر نظیر داغ دیدگی ، مشکلات تحصیلی ، مشکلات شرعی و معنوی نیز مفید واقع خواهد شد .

مزایای مشاوره فردی چه می‌باشد ؟

مشاوره شخصی خوب به دلایلی از قبیل ارتقاء خود آگاهی شخص ، تشویق به خویش دانایی ، تقویت مهارت های ارتباطی و بهبود استفاده از مهارت های تقابل سالم موءثر میباشد . این مزایا باعث تغییر و تحول اخلاق شخص خواهد شد .

ذهن آگاهی در جربان شایسته ترین مشاوره فردی اجرا می شود به این شکل که به شخص توان حضورش در اینجا و در حال حاضر یاری می شود به عبارتی مشاور روانشناس شخصی ، اشخاص را ترغیب می نماید تا نسبت به ذهن ها و احساسات خویش در زمان حال دانایی داشته باشند .

علاوه بر این مشاوره و روانشناسی شخصی به اشخاص یاری می نماید تا در مورد تاثیر اخلاق و رفتار شخص بر نتیجه مناسب نگرش داشته باشند و بر پایه ی آن روانشناسانی که از درمان شناختی رفتاری استفاده می نمایند همانگونه که در بالا هم اشاره شد ، به عدم تطابق میان آن چه شخص می‌پندارد اتفاق می افتد و حقیقتا چه اتفاقی می افتد ، تاکید می نمایند .

شناسایی اعتقاد و باور ها و ارزش های خویش و شناسایی مواردی که زندگی شخص را می‌تواند معنا دار نماید از مواردی میباشند که در جلسات مشاوره خصوصی به آنان پرداخته میگردد . اکثری از اشخاص به دنبال مشاوره درباره‌ی موضوعات مرتبط با رابطه ها و مهارت های اجتماعی میباشند و به‌دنبال یادگیری برقراری مرزها بر طبق نگرش درباره نیاز ها و ترجیحات خویش هستند .

علاوه بر آن مشاوره شخصی قادر است در راستای بهبود مهارت های ارتباطی اشخاص یعنی مواردی نظیر هوش هیجانی ، همدلی ، گوش دادن فعال ، خود‌با‌وری و احترام ، یاری می نماید در مجموع مشاوره شخصی حرفه‌ای در سمت ایجاد ارتباطات سالم سودمند میباشد و به عبارتی می توان بیان کرد که مشاوره فردی به پرورش شخص کمک بزرگی می نماید .

مشاوره با استفاده از یادگرفتن خود آگاهی به اشخاص یاری می نماید تا بیاموزند که ذهن های اشخاص ، روحیات را تحت تاثیر قرار میدهد نه حادثه های بیرونی و همینطور انواع متفاوت ذهن های منفی میباشند که موجب احساسات منفی به خصوصی می‌شوند و این ذهن های منفی افسردگی ، خشم ، گناه ، یاس و نا امیدی که در ظاهر صحیح و بی کم و کاست به نظر می رسند ، اکثر اوقات مخدوش و غیر واقع‌بینانه میباشند . مشاور شخصی به اشخاص یاری می نماید تا از رابطه میان ذهن ها و احساسات اگاهی یابند و بتوانند از روحیه بد رهایی یابند .

آیا بایستی حس خویش را تغییر‌و تحول دهیم ؟

برای این که حس بهتری داشته باشیم بایستی این درک را داشته باشیم که به جای حادثه های بیرونی ، ذهن ها و نحوه ی تلقی های ما می باشند که احساسات مارا به وجود می‌آورند و می توان بر طبق آن تفکر ، حس و اخلاق و رفتار خویش را تغییر و تحول داد .

داشتن افکار و احساسات واقع‌بینانه ای :

احساسات منفی ناشی از بررسی واقع‌بینانه وضعیت می باشند . اکثر اوقات شایسته ترین کار این میباشد که‌این احساسات را به سازنده ترین صورت خویش ابراز کرد و با مسائل واکنش سازنده داشت و برای رفع کردن آنان سعی کرد البته بعضی اوقات این ذهن ها غیر واقع‌بینانه و خطای شناختی میباشند که در‌این حالت بایستی دیدگاه و فکر خویش را نسبت به مسائل بایستی تغییر و تحول داد .

مشاوره فردی

مشاوره فردی

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

ناراحت شدن به خاطر مسئله و برخورد نسبت به آن :

در مواقعی می توان یک حس را جایگزین حس دیگر کرد . ممکن میباشد از کسی عصبانی باشیم و آن را انکار کنیم و یا این که عوض اینکه ناراحتی را قبول کنیم آن را در خویش سرکوب کنیم و در نتیجه نگران باقی میمانیم . نگرانی ها فقط تغییر‌و تحول شکل دادن قضیه ای میباشد که ترجیح میدهیم از آن ها اجتناب کنیم .

داشتن انتظارات واقع‌بینانه از دنیا :

نا امیدی به دلیل فاصله افتادن بین توقعاتمان و حقیقت ها است و حس نا امیدی به‌این عامل میباشد که انتظارات صورت واقع به خویش نگرفته و به عبارت واضح تر انتظارات غیر واقع‌بینانه بوده اند رهایی از این توقعات کار معمولی ای نیست چون همگی ما در قید و بند اسارت باید ها هستیم .

داشتن انتظارات واقع‌بینانه از خویش :

ممکن میباشد که پیوسته در ذهن خویش افکار باید ها و شاید ها را داشته باشیم و با این فکرها بر خویش لطمه وارد کنیم به عبارتی ممکن میباشد که با پذیرفتن اشکالات ، نواقص و محدودیت های خویش با دشواری رو به رو باشیم و حتی ممکن میباشد خویش را سرزنش کرده و در نهایت افسردگی و حس گناه در ما ایجاد گردد .

عزت نفس :

عزت نفس کم میتواند باعث خشم ، اضطراب ، حس گناه و حتی افسردگی گردد . وقتی که به خود حس بهتر داشته باشیم و کسی با ما بدرفتاری نماید ، در‌این‌حالت‌ ابراز احساسات از سوی ما نشانه احترامی میباشد که برای خودمان قائل هستیم .

به خاطر وجود حس حقارت ، گرفتن وضعیت تدافعی ، حس رنجش و نا امیدی وجود خواهد داشت عزت نفس اصیل ناشی از خشوع و قبول کمبود ها و نواقص خویش میباشد و فقط دراین‌صورت میباشد که می توان مسئولیت اعمال خویش را پذیرفت .

برای تغییر دادن احساسات خویش و داشتن زندگی شادتر و غلبه بر ایرادات خویش یادگیری بعضی از مهارت ها لازم است هرکدام از مواردی که مطرح شد در زندگی هر شخصی و در زمان های گوناگون میتواند وجود داشته باشد مشاوره شخصی میتواند راه حلی بسیار مفید برای غلبه بر مشکلات و جایگزین کردن راه‌های درست و یادگیری این مهارت ها را به دنبال داشنه باشد .

 

کوک زندگی

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
4 ماه قبل

[…] نظر مشاور انتخاب رشته تحصیلی دو نکته را بایستی در نظر گرفت : […]

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x