کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

راهکار درمانی بیش فعالی

اشتراک گذاری این مقاله در

راهکار درمانی بیش فعالی
راهکار درمانی بیش فعالی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

راهکار درمانی بیش فعالی

معضل رو به رشد بیش فعالی در دانش آموزان و راهکارهای درمانی

نیره سادات عبدالهی مقدم روانشناس بالینی، درباره‌ی خصوصیت های دانش‌آموزان دارای مشکل بیش فعالی گفت: از نشانه‌های بیش فعالی یا این که نقص دقت می توانیم به حواس پرت بودن، شلوغی رفتاری و خلل در رابطه های اجتماعی اعم از رابطه با دوستان یا این که حتی پدر و مادر در گیر اشاره کنیم بدین ترتیب این امر سبب کاهش اعتماد به‌نفس در‌این گروه از دانش‌آموزان می گردد.

وی افزود: متاسفانه شیوع این مشکل میان خردسالان در حال ارتقاء میباشد و از کودکانی که در شرف مدرسه رفتن می باشند این آمار دربین 8 تا 12 درصد ارتقاء پیدا نموده است.

این روانشناس افزود: تحرک مفرط، بی قراری و خیال پردازی درین دانش‌آموزان سبب می گردد نتوانند روی یک موضوع مشخص و معلوم تمرکز داشته باشند و آن را به آخر و عاقبت برسانند، یااینکه چنانچه میخواهند کاری را انجام دهند به طور مجزا و وقتگیر انجام میدهند که تنش‌های ارتباطی در آنان ایجاد میگردد.

عبدالهی مقدم با اشاره به تنش‌های ارتباطی تولید گردیده درین دانش‌آموزان گفت: این قضیه منجر می‌گردد از فراگیری‌های اجتماعی، عاطفی و فراگیری‌های تحصیلی مدرسه عقب بمانند، ولی هیچ یک از این مورد ها دلیلی بر این اینکه این گروه از دانش‌آموزان وارد جامعه نشوند، نیست.

راه‌حل‌های مطلوب برای کمک به ورود دانش آموزان به جامعه

این روانشناس با اشاره به اینکه نخستین مسئله موثری که سبب پیشرفت و موفقیت این دانش‌آموزان می‌گردد، خانواده میباشد، به صورت صریح بیان کرد: خانواده دلیل مهم موفقیت دانش‌آموزان دارای مشکل بیش فعالی میباشد،

به نحوی که خانواده‌ها بایستی تلاش نمایند خونسردی و آرامش خویش را در وضعیت‌هایی که فرزندانشان در گیر بی قراری، عدم خودباوری و تنش‌های رفتاری می‌گردد، حفظ نمایند.

وی خاطر نشان کرد: دو‌مین عاملی که تاثیر متعددی بر اخلاق و رفتار این گروه از دانش‌آموزان دارد، قانونمندی اعضای خانواده میباشد، دانش‌آموزان بیش فعال بایستی این ضابطه‌ها را به وسیله استاد در مدرسه آموزش ببینند؛

به عبارتی موقعیت را به طور کامل برای دانش‌آموز توضیح دهند و استاد به واسطه هوشمندی که دارد ضابطه را در کلاس وضع نماید.

عبدالهی مقدم خاطر نشان نمود: خانواده‌ها تلاش نمایند در منزل ضابطه‌هایی مانند ساعت غذا میل کردن و خواب، انجام تکالیف را مد نظر داشته باشند و تحت هیچ شرایطی این ضابطه‌ها را تغییر‌و تحول ندهند.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزانی که در گیر مشکل بیش فعالی می‌باشند، به علت اینکه فعالیت‌ها و حرکت هایشان بسیار بیشتر از دیگر هم سن و سالان خویش میباشد قطعا از این خردسالان بخواهیم مسئولیت‌هایی را هرچند کوچک بپذیرند.

این روانشناس خاطر نشان کرد: کل مسئولیت‌هایی که قرار میباشد به خردسالان در گیر مشکل بیش فعالی داده گردد بایستی قطعا ساده، روشن و فارغ از هیچ گونه پیچیدگی و حاشیه پردازی باشد برای مثال چنانچه از این خردسالان درخواست میکنیم لیوانی برایمان بیاورند بایستی برای وی مسیر را مسلما معین کنیم.

عبدالهی مقدم ادامه داد: نکته‌ای که بسیار اساسی میباشد تلاش کنیم برای قوانینی که برای این خردسالان قرار دهیم، حتما از تصاویر استفاده شود به جهت اینکه این گروه از خردسالان توان بصری بسیار بالایی دارند و از تصاویر، بسیار بیشتر از مفاهیم گفتاری و کلامی الهام میگیرند.

وی متذکر شد: سپردن مسئولیت بدین گروه از دانش‌آموزان سبب ایجاد انگیزه درآنها می‌شودو مهمترین موضوعی که بسیار هم تاثیر گذار به حساب میآید، تشویق به جای تنبیه میباشد و این تشویق‌ها بایستی تماما عینی باشد و سعی نمایند یک کادو کوچک را برای تشویق بدین دانش‌آموزان بدهند.

راهکار درمانی بیش فعالی

راهکار درمانی بیش فعالی

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

بهترین روش برخورد با بچه بیش فعال
۱.الگوی رفتاری خودتان

فرزند شما همان کاری را انجام میدهد که شما انجام می دهید فرزندان شما برای این که به چه شکل در دنیای بیرون اخلاق و رفتار نمایند، از رفتار شما سر مشق میگیرند. شما بایستی از رفتار خودتان برای راهنمایی فرزندتان کمک بگیرید.

چنانچه میخواهید فرزندتان واژه «لطفا» را به کار برد، خودتان نباید استفاده از این واژه را فراموش نمائید. در حالتی‌که میخواهید فرزندتان با صدای بلند حرف نزند،

بایستی صدای خویش را همیشه درحد سنجیده نگه دارید. فراموش نکنید آنچه که در عمل اثبات میکنید، بسیار اصلی تر از آن میباشد که حرفش را می زنید.

۲. ابراز احساسات بصورت صادقانه

صادقانه به فرزندتان نشان دهید که رفتار وی چه تاثیری در شما میگذارد. احساسات فرزند شما از خود شما تاثیر می پذیرد. شما برای فرزندتان مثل یک آینه می‌باشید. وی احساسات و خوی شمارا دریافت می نماید و انجام میدهد.

در سن ۳ سالگی بچه قادر است احساسات خویش را به طور واقعی نشان دهد. یک نمونه ساده؛ زمانی شما میگویید: «من از این زندگی خسته شده ام» و با ضمیر«من» جمله را شروع میکنید، به فرزندتان این قابلیت را می دهید که زندگی را از دیدگاه شما ببیند. براین اساس در انتخاب جملاتتان بسیار دقت کنید.

۳. تقویت رفتارهای مثبت بچه بیش فعال

کار خوب فرزندتان را تشویق و تقویت نمائید زمانی فرزندتان به طوری رفتار می نماید که شما می پسندید، میتوانید او‌را با جملاتی مثبت تشویق نمائید. هنگامی فرزندتان تکالیفش را به موقع انجام میدهد، به وی بگویید: «من به داشتن پسر یا این که دختری مثل تو افتخار میکنم».

۴.شنونده خوبی باشید

برای فرزندتان یک شنونده عالی باشید گوش کردن به عقاید فرزندتان یکی‌از روش های کنترل کردن آنهاست. فرزند شما برای این که نمی تواند عقاید خویش را عالی مطرح نماید، در گیر نا امیدی می‌گردد.

شما میتوانید با یک جمله معمولی از بروز این نا امیدی خودداری نمائید؛ مثل «من می دونم تو چه احساساتی داری و به طور کامل درکت میکنم». با این جلمه به وی کمک میکنید که بر کشمکش های درونی خویش غلبه نماید. به وی اثبات میکنید عقاید وی مورد احترام شماست.

۵. مرزبندی‌های دقیق

مرزهای معین میان خودتان و فرزندتان قرار دهید پیش از این که در کارهای فردی فرزندتان دخالت نمائید، بهتر میباشد از خویش بپرسید آیا این دخالت حقیقتا لازم میباشد؟

بهتر میباشد درخواست ها و شیوه نامه ها و جواب های منفی را به حداقل ممکن برسانید تا از بروز کشمکش های درونی و احساسات نا هنجار پرهیز نمائید.

هنگام حرف‌های بدون شوخی با وی صمیمانه در مقابل فرزندتان زانو بزنید زانو زدن روی زمین به گونه ای که در مقابل فرزندتان قرار بگیرید، یکی قوی ترین روش های ارتباط مثبت با وی میباشد.

زمانی به فرزندتان نزدیک میشوید، به وی اجازه می دهید تا از نوای صدای شما آنچه را که فکر میکنید، دریافت نماید و بر آنچه مورد نظر شماست تمرکز نماید. زمانی دقت اورا به خویش جلب نمائید، دیگر لازم نیست با زور اورا وادار بدین کار نمایید.

بیش فعالی کودک بیش فعال بیش فعالی بچه ها

۶. نه یعنی نه!

فرزند شما بایستی بداند که با سرو صدا کاری از پیش نمی برد فرزند شما با سر وصدا چیزی را از شما میخواهد البته با دقت کردن به داد و فریادهایش او‌را بیشتر بدین عمل تشویق میکنید.در‌این مواقع به وی بگویید نه! یعنی نه!

و تحت هیچ شرایطی این عمل را برای وی انجام نمی دهید. در‌حالتی که به وی بگویید نه یعنی نه، اما آن عمل را برای وی انجام دهید، وی عادت می نماید برای درخواست کوچک ترین چیزی گریه و گلایه نماید و میداند در نهایت برنده می گردد.

بایستی از ایجاد این احساس در فرزندتان پرهیز نمائید و به وی یاد دهید که بایستی قوی باشد.

۷. آموزش مسئولیت‌پذیری

به فرزندتان مسئولیت و فرصت تجربه دهید هنگامی فرزندتان رو به رشد می رود، مسئولیت رفتارش را به خود وی واگذار نمائید و به وی اجازه دهید تا فرایند طبیعی رشد رفتاری را خودش تجربه نماید.

لازم نیست که مدام شما مسئولیت هایش را به وی گوشزد نمائید. با دقت زیاد به فرزندتان احساس مسئولیت پذیری را از وی سلب میکنید. شما بایستی به فرزندتان زمان دهید تا خودش به نتیجه های منطقی برسد.

۸. دائما انتقاد نکنید

هر چیزی را یک بار به فرزندتان بگویید و به وی زمان حرکت دهید نقد دائم از فرزندتان نه فقط کاری از پیش نمی برد بلکه صرفا سبب خستگی خود شما می‌گردد.

در حالتی‌که میخواهید فرزندتان با شما همکاری نماید، عالی میباشد با یک بازی معمولی از وی بخواهید کاری را که میخواهید، انجام دهد.

در‌این بازی شما از فرزندتان در انجام کاری کمک میگیرید، از شماره یک تا شماره ۳ بشمارید، با توجه به کاری که به وی سپرده اید فرصت میان شماره یک تا۳ را در نظر بگیرید. اهمیت بازی را به وی یاداوری نمائید و شروع به شمارش نمایید. در‌این فاصله وی بایستی آن کارا انجام دهد.

۹. کارهای ساده را به وی محول نمایید

به فرزندتان بها دهید و به وی نشان دهید که شخص مهمی میباشد فرزند شما دوست دارد که در کارهای خانواده شریک باشد.

شما میتوانید با واگذار کردن کارهای خیلی معمولی خانه یا این که کارهایی که فرزندتان قادر است به آسانی از پس آنان بر بیاید، به وی فرصت دهید تا نقش خویش را به عنوان یک شخص مهم در کارهای منزل بازی نماید.

این سبب می‌گردد که فرزندتان اهمیت نقش خویش را در منزل حس نماید. هر چه کارهای بیشتری به وی بسپارید، وی بیشتر سعی می نماید. سپردن کارهای بی خطر خانه به فرزندتان سبب میشود:

وی تبدیل به شخصی مسئول گردد
خود باوری در وی به وجود آید
به خود شما هم یاری دهد.

ولی بهتر میباشد وسایل باارزش را از دسترس وی بدور نگه دارید زمانی عینک شما وسیله جالبی برای بازی از دید فرزندتان میباشد، فراموش نکنید که وی نمی داند نباید با خیلی از وسایل ضروری بازی نماید. کافی میباشد این وسایل را از دسترس فرزندتان به دور نمائید.

۱۰. لبخند را به چهره فرزندتان هدیه دهید

یکی از دیگر از روش های کاهش تنش روانی و کشمکش های درونی فرزندتان این میباشد که با وی شوخی نمائید. میتوانید وانمود کنید که یک هیولای ضعیف میباشید که وی قادر است شما‌را شکست دهد یا این که صدای حیوان‌ها را تقلید نمایید. یک شوخی معمولی لبخند را برای شما و فرزندتان به ارمغان می‌آورد.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x