کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

ترس های زندگی

اشتراک گذاری این مقاله در

ترس های زندگی
ترس های زندگی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

ترس های زندگی

ترس های زندگی

ترس یکی از قوی‌ترین و بنیادی‌ترین احساسات ما انسان هاست. تمام مردم دنیا به خاطر وجود ساز و کار‌های شیمیایی یکسان این احساس را تجربه می‌کنند. به همین دلیل است که ترس را همزاد ما انسان‌ها معرفی میکنند.

در واقع کارکرد اصلی هراس در همه دوران‌ها محافظت از خود ما بوده است اما گاهی وقت ها از این جنبه خود فراتر می‌رود و به جای مراقب از ما؛ حالمان را بد می‌کند.
زمانی که ذهن ما تصور ذهنی می کند که ما در موقعیت خطرناکی هستیم؛ دچار احساس ترس خواهیم شد. ممکن است ذهن دربرابر موقعیت‌های ناآشنا و کنترل نشده هم رفتار مشابهی داشته باشد.

نکته‌ی مهم درباره این احساس این است که در هر انسانی به شکل متفاوت بروز می‌کند. یعنی اینطور نیست که همه مردم از یک چیز یکسان وحشت داشته باشند .

علاوه بر این ممکن است که این احساس به خاطر وجود یک مصداق غیر واقعی به وجود بیاید. مثلا کسی را تصور کنید که از هیولای زیر تخت‌خوابش می‌هراسد.
زمانی که ما در برابر موقعیت های خطرناک یا نا آشنا قرار میگیریم. بدن ما در حالت محافظت از ما قرار میگیرد و سعی میکند ما را در برابر عوامل خطرناک حفظ کند.

برای این کار سیگنال هایی را به سمت سیستم عصبی ما میفرستد و با ترشح هورمون های اضطراب ما را آماده ی مواجهه با خطر میکند. در حقیقت همین واکنش بدن ما در طول تاریخ باعث بقای گونه انسان ها شده است.

ترشح این هورمون های اضطراب، باعث واکنش های عصبی و بدنی متفاوتی میشود. مثلا شاید تپش قلب بگیریم یا دست هایمان شروع به لرزش کنند.

میزان مناسب استرس و نگرانی باعث میشود ما برای رفع مشکل خود تلاش کنیم یا نگذاریم آسیبی به ما برسد. اما همانطور که گفتم گاهی وقت ها به دلایل مختلف، کنترل آن از دست ما خارج میشود.

بیشتر بخوانید:افسردگی در نوجوانان

ترس های زندگی

ترس های زندگی

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

4دلیل عمده برای ایجاد احساس وحشت در ما انسان ها وجود دارد.

ذهن ما در برابر هر چیز در دنیا یک نوع واکنش از خود نشان میدهد. طبق تحقیقات 4نوع واکنش زیر دلایل ایجاد ترس شدید در ما هستند. یعنی اگر ذهن یکی از این شیوه ها را در برابر یک چیز در پیش بگیرد ما احساس نگرانی میکنیم.

۱. تراژدی سازی

در این شیوه فرد ادامه اتفاقات مختلف را در ذهنش تصور میکند و این کار را در منفی‌ترین حالت ممکن انجام میدهد. کسی را تصور کنید که در صندلی هواپیما نشسته و یکدفعه میبیند مهمانداران به سمت کابین خلبان حرکت میکنند. در این لحظه او ادامه ماجرا در ذهنش تصور میکند و در آخر قصه به سقوط هواپیما میرسد. هرکسی جای او باشد وحشت میکند!

۲. منفی نگری

در این شیوه هر تغییری زمینه ساز یک اتفاق بد است. مثلا کسی به خاطر تغییر فشار هوا در گوشش احساس متفاوتی میکند. اما به جای پذیرش واقعیت مثبت موجود فکر میکند حتما اتفاق بدی در حال وقوع در گوشش است!

۳. پافشاری منتقدانه

در این حالت فرد هیچ راه حلی را برای از بین بردن وحشت پیدا نمیکند. در واقع روی پیدا نکردن آن پافشاری میکند و پشت سر هم به خودش و اطرافیانش آن را میگوید: ” من میدونم ما میمیریم”.

۴. فاجعه سازی

در چنین شیوه ای فرد به طور مداوم منتظر فاجعه است. خودش، دنیا و اطرافیانش را در انتظار یک فاجعه میبیند. و بدنش در همه حال آماده ی مواجهه با یک اتفاق وحشتناک است.

شاید حتی دلیل آن مشخص نباشد اما مطمئن است که اتفاق بدی در پیش است.
از جمله ترس های مختلف در زندگی که انسان امکان دارد دچارش بشود عبارت است از:ترس از ازدواج،ترس از بیرون رفتن از خانه،ترس از مار،ترس از سگ و حیوانات وحشی،ترس از موفقیت،ترس از ازدواج،ترس از مردم و اجتماع،ترس از آینده،ترس از شکست در زندگی،ترس از فضای بسته،ترس از تغییر ساختار زندگی و….

ترسیدن های مداوم باعث میشوند شما همیشه در حالت استرس قرار داشته باشید و نتوانید واکنش های بدن خود را کنترل کنید. با این وجود که ترس به طور کلی برای بدن ما لازم است؛ اما شما همیشه باید حواستان به میزان و شدت آن باشد.

زمانی که ترس شما روی تمام زندگیتان تاثیر گذاشت و مشکلات مختلفی را برایتان ایجاد کرد؛ باید به سرعت به دنبال یادگیری راه های غلبه بر ترس باشید.

بیشتر بخوانید:اعتماد به نفس کاذب

در ادامه با تاثیرات مخرب ترس در زندگی خود آشنا خواهید شد.

۱. از دست دادن فرصت های مختلف زندگی

مثلا کسی را تصور کنید که به خاطر ترس از هواپیما، به سفرهای کاری خود نمیرود.

۲. تجربه اضطراب های شدید

فوبیا و ترس های شدید به طور مستقیم روی هورمون های استرس زای ما تاثیر میگذارند. هرچقدر ترس شما از یک چیز بیشتر باشد؛ به طور طبیعی استرس بیشتری را تجربه خواهید کرد.

۳. تنهایی و انزوا

معمولا اولین روشی که افراد در برابر ترس های خود در پیش میگیرند؛ فرار کردن است. این فرار کردن های مداوم میتواند جلوی روابط اجتماعی موثر افراد را بگیرد و آن ها را به سمت تنهایی و انزوای اجتماعی ببرد.

۴. بالا رفتن احتمال افسردگی

تجربه مداوم استرس، ذهن ما را آماده مشکلات دیگر ذهنی میکند. تحقیقات نشان داده است که استرس همیشگی، باعث افزایش احتمال افسردگی در افراد میشود.

۵. احساس درماندگی

رهایی از فوبیا و ترس های زیادمستلزم  تلاش است و احتمال دارد  در اوایل  کار غیر ممکن به نظر برسد. زمانی که افراد استرس های این چنینی را در زندگی خود تجربه میکنند؛ دچار احساس بی پناهی و درماندگی میشوند و نمیتوانند جلوی حال نا مساعد  خود را بگیرند.

اولین تصمیمی که بیشتر ما انسان ها در برابر ترس هایشان میگیرند؛ فرار کردن از آن هاست. دور شدن از چیزهایی که آن ها را به ترس می اندازد؛

ساده ترین راهکار فرار از عامل ترس است . اما این روش مشکلات  زیادی دارد وامکان دارد  به شدید شدن ترس شما هم دامن بزند.
برای مثال اگر شما از ارتفاع وحشت داشته باشید ؛ احتمالا نمیتوانید سوار هواپیما شوید و به همین خاطر شیرینیه  دیدن یکی از دوستانتان را که در کشور دیگری زندگی میکند از دست میدهید.
یا حتی ممکن است این ترس به ضرر موقعیت شغلی شما تمام شود. ممکن است شما به خاطر ترس از هواپیما پیشنهاد کاری با درآمد بالاتر را که نیازمند سفر با هواپیما به مکان های دورتر است را از دست بدهید. پس باید به فکر راه حل دیگری غیر از فرار کردن بود؛ در این صورت از زندگی و لحظاته بهتری برخوردار هستیم.

 

گام های درمان ترس :

۱. حواس خود را پرت کنید

اگر در ابتدا دنبال راه درمان خود باشید؛ این کار برایتان دشوار خواهد بود . اما نگران نباشد. در گذر زمان  همه شرایط بهتر می شود . سعی کنید جسم  خود را آرام کنید تا کم کم روانتان هم ارام شود . برای این کار قدم بزنید،نفس عقیق بکشید ، بدوید . سعی کنید با حرکات بدنی باعث ترشح دوپامین و هورمون های حال خوب  شوید. چند دقیقه ای خودتان را فارغ از مشکلات کنید و حتی فکر هم به مشکلاتتان نکنید . همین چند دقیقه به شما در کنترل استرس کمک میکند.

۲. نفس عمیق بکشید

اگر متوجه شدید  به خاطرترس از چیزی یا اتفاقی در حال عرق کردن، لرزیدن یا تپش قلب هستید؛ نفس عمیق بکشید. هر جایی که هستید بمانید و جا به جا نشوید. از عامل هراسترس  خود فرار نکنید. دست خود را روی سینه  خود بگذارید و اهسته و مداوم  نفس عمیق بکشید. مزایای این روش انتخاب هدف برای خو گرفتن با عامل ترس و جلوگیری از حملات عصبی می باشد.

۳. با فوبیای خود رو به رو شوید

تنها راه برای از بین بردن ترس مقابله با عامل هراس است.برای این کار اول از همه ذهن خود را برای مقابله با ان اماده کنید و در ذهن خود باترس مواجه شوید بعد از ان در دنیای واقع با ترس خود مواجه شوید.

۴. بدترین اتفاق ممکن را تصور کنید

ذهن شما اولین آوردگاه  مبارزه با ترس است .فرض کنید اگر بدترین حالت  اتفاق  بیافتد چه میشود. ممکن است حملات عصبی یا حتی حملات قلبی بدترین آن ها باشد. با تصور بدترین حالت ممکن بعد از چندبار میبینید که قضیه آن قدر ها هم که فکر میکردید وحشتناک نیست !

۵. دنبال مدرک و دلیل بگردید

مثلا اگر در یک آسانسور هستید و از خفه شدن در آن میترسید؛ از خودتان بپرسید که آیا تا به حال شنیده اید چنین اتفاقی برا یکسی بیافتد؟ ببینید در شرایطی ممکن است چنین تجرهب ای داشته باشید؟ آیا وضعیت الان شما شبیه آن موقعیت است؟ در اکثر مواقع با به دنبال دلیل و مدرک گشتن، آرام میشوید.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x