کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

خانواده و محبت

اشتراک گذاری این مقاله در

خانواده و محبت
خانواده و محبت

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

خانواده و محبت

خانواده ارزشمندترین بنیاد اجتماعی در نزد پروردگار بلندمرتبه میباشد که با محبت و پیوند زن و مرد شروع می شود محبت برای آدم یک نیاز طبیعی میباشد.

چنانکه بشر به آب و غذا نیاز دارد به محبت نیز نیاز دارد و مقام این محبت را بیشتر در چهارچوب خانواده جستجـــو می نماید. دو چیز رکن و پایه و تحکیم خانواده میباشد و با بودن این دو رکن خانواده از استحکام و استواری برخوردار خواهد بود به گونه ای که هیچ طوفانی آن را متزلزل نخواهد کرد و در صورت ضربه وارد شدن بدین دو رکن، راه و روش نفوذ شیاطین به خانواده باز می گردد.

آن دو رکن یکی مودّت و عشق و علاقه مندی که سبب ایجاد صفا و صمیمیت و محبت در فضای خانه و دیگری عفووبخشش و گذشت از لغزشهای یکدیگر میباشد.

و می توان بیان کرد محبت یگانه نیرویی میباشد که جباران توانمند را می ترساند.

نقش محبت در تعالیم و خوشبختی خانواده بر کسی پوشیده نیست. سلامت و استحکام رابطه های خانوادگی، صلاح و پیشرفت جامعه را در‌پی دارد. اصلاح حقیقی و استوار و پیشرفتی چشمگیر و روزافزون به دیگر سخن رابطه ها و مناسبات های اجتماعی در داخل خانه ها صورت میگیرد فرهنگ و تمدن جامعه انعکاسی از فرهنگ و تمدن حاکم بر خانواده هاست.

تعریف‌و‌تمجید خانواده:

خانواده گروهی است متشکل از اشخاصی که از روش نسب یا این که سبب و رضاع با یکدیگر به عنوان شوهر، زن، فرزندان، مادر، پدر، برادر و خواهر در ارتباط متقابلند و فرهنگ و تمدن مشترکی پدید آورد، و در واحد خاصی به اسم خانواده زندگی می نمایند که کوچکترین نوع یک اجتماع را تشکیل میدهند و کانون رشد محبت و نازونوازش در انسان است. چون دانه ی ناز و نوازش درین جامعه کوچک کاشته میگردد.

نقش عاطفی خانواده در گسترش نوازش:

آدم مستلزم محبت میباشد. با محبت زندگی سرد و افسرده وی گرم می‌گردد، صلح و دوستی و بخشندگی و صلح و آشتی و صفا و متانت مناسب تمامی ی آدم هاست. خانواده کانون گرم محبت میباشد.

آن جاست که بشر قادر است دیگر افراد را فارغ از هیچ شائبه ای دوست بدارد و حس نماید که دیگرافراد نیز اورا دوست دارند به همین سبب میباشد که کسانیکه می‌خواهند زندگی انسان را اجتماعی دلپذیرتر سازند اجتماع را به یک خانواده تشبیه کرده اند و از مردم می‌خواهند تا دیگرافراد را به چشم اشخاص خانواده خویش نگاه نمایند. لذا مهم‌ترین اصل در تشکیل یک اجتماع کوچک مقام عاطفی آن میباشد هرچقدر بنای این اصل محکمتر باشد تأثیر آن در جامعه به طور آشکارتر نمایان می‌گردد و جامعه ای که بر پایه ی محبت بناشد‌ه‌است بسیار قدرتمند میباشد.

و زندگی درین اجتماع بسیار دلپذیر میباشد. چون همه ی اعضای این اجتماع خود را نسبت به دیگری مسئول می‌داند و برای حل مشکلات جامعه کل توان خویش را به کار بندد پس خانواده در اجتماع از دید عاطفی نقش بزرگی دارد و هر خانواده ای که در آن مهر و محبت باشد سبب رواج و نشر نازونوازش در جامعه می‌گردد که‌این خویش نیز سبب روشن ماندن آینده مملکت می‌شود و آرزو به زندگی را در جامعه بالا میبرد چون هرکدام از اعضای جامعه دلیلی برای زندگی دارند و آن مهرورزیست.

 

خانواده و محبت

خانواده و محبت

برای مشاهده دیگر مقالات ما وب سایت کوک زندگی  را دنبال کنید.

پرورش و رشد فرزندان:

خانواده بستر پرورش و بالندگی فرزندان میباشد هیچ نهاد دیگری نمی تواند جایگزین آن گردد. فرزند ثمره ی پیوند زن و مرد و تحکیم بخش وحدت روی آنهاست آن ها دوام و وجود خویش را در فرزند می بیند و پرورش و بالندگی اورا پایداری وجود خویش مییابند مسئولیتی که با آمدن فرزندان بر دوش والدین قرار می‌گیرد بسیار سنگین و غیرقابل چشم پوشی میباشد زن و مرد وصلت می نمایند و پروردگار به آنان فرزندانی می‌بخشد در واقعیت با آفریدگار عهدوپیمان بسته اند که‌این هدیه ی الهی را شکوفا نمایند و به ثمر برسانند.

انسجام خانواده در ارتباط با تربیت کودک ها:

بدون شک و تردید تشکیل زندگی خانوادگی خود یک نوع پیوند و اتحادی میباشد که میان زن و مرد به وجود میاید و همین اتحاد و یکی بودن موجب می‌شود که خردسالان سالم و برومند بوجود آمده صحنه زندگی را به تمامی دشواری هایش غرق شور و لذت ساز روی این اصل وصلت یک نوع ترکیب آماده میباشد.

یعنی مرد و زن از یکی بودن بیرون آمده و با بسته شدن عهد و پیمان وصلت هر دو ما می‌شوند. تا در تابش آن ها آدم های لایق و برومندی بوجود آید. در دانش شیعه این حقیقت به ثبت رسیده است که هر قدر عوامل ترکیبی بین عنصر بیشتر وجود داشته باشد ترکیبی که از آن دو عنصر بوجود می‌آید از استحکام و استواری بیشتری برخوردار خواهد بود روی این اصل اعتقادوباور میباشد که در وصلت نیز بایستی کوشش کرد و مواظب بود.

چون خانواده هایی که دارای فرزندان می شوند مسئولیت مهمی بر دوش آن ها نهاده می شود با گذشت فصول ازدواج بتدریج حقیقت های خلقی و اخلاقی طرفین آشکار می‌گردد در‌این مواقع که به جای نزاع و جدال خوب است هر دو خویش را برای والدین شدن فراهم سازند نکته قابل توجه این میباشد که دو طرف بایستی با هم سازش داشته باشند.

نکته قابل توجه و حساس این میباشد که خانواده هایی که دارای کودک های زیادی می شوند بایستی یکی‌از دو کار را انجام دهند یا این که به تفاهم و سازش دست یابند یا این که لااقل در جلوی فرزندان اختلافات را کنار بگذارند و تا فرزندان بدین اختلاف پی ببرند چون ممکن است نزاع و جدال از بزرگترها به خردسالان سرایت نماید. در خانواده هایی که دوگانگی وجود دارد خردسالان در تعیین روش درست و صحیح در گیر اشتباه می‌شوند.

و فرزندان همیشه در سختی بوده و بیرون از منزل را محیطی برای آرامش خویش می‌یابند و بتدریج از منزل و خانواده فاصله میگیرند و به فضای بیرون از منزل روی می‌آورند و براین اساس مشکلات و معضل بسیار دشوار منتظر آنهاست.

محبت چه میباشد؟

محبت نیاز مهم و طبیعی بشر میباشد یکی‌از عللی که آدمی را از تنهایی گریزان و در جمع سرخوش می سازد این میباشد که در تنهایی محبت جایی ندارد و تمایلات آدمی در آن برآورده و ارضا نمیشود ارزیابی های متفاوت ثابت نموده است . محبت مهم‌ترین دلیل سلامت روح و عدم آن موجب ناهنجاری های روانی میباشد. کمبود محبت مشکلاتی را پدید می‌آورد که نه فقط برای بشر زیانبخـــش میباشد بلکه زمینـــه را برای آشفتــگی های اجتماعی آماده می نماید.

محبت نسبت به خردسالان:

خردسالان نیز به محبت نیاز بسیار دارند و رفع این نیاز یک امر ضروری و حتمی میباشد. طفل که از مهر و محبت خانوادگی برخودار نشود حس بی کسی و ناامنی نماید این خود باعث انحطاط و سقوط وی میباشد و در مواقعی هم به روان آن ضربه وارد می سازد لذا در احادیث ما امر اکید نسبت به محبت اطفال داده شده است.

علاقه به خانواده:

عشق و علاقه به خانواده، عطیّه ای الهی میباشد که تجلّی مهر مهربـــانترین مهربانان در وجـــود شخص است محبت نسبت به اعضاء خانواده باعث نزول بخشش الهی می‌گردد. در دیدگاه اسلامی، شخص ظرف وجود خود را لبریز از هدیه الهی عشق و علاقه به خانواده می کند و در اخلاق و رفتار متناسب با سفارش های شریعت با خانواده خوشرفتاری می کند. لذا با آن ها با نشاط برخورد می کند.

در سیره ی عملـــی معصومین موارد زیادی از ابراز محبت نسبت به اعضـــاء خانواده را می توان یافت مثلا کلمات پر مهر و محبت نبی خطاب به فرزند خویش فاطمه مانند «فداها ابوها» پدر فاطمه، قربان فاطمه شود یا این که «فاطمه بضعه منّی» فاطمه پاره بدن من میباشد.

خوشرفتاری با خانواده:

قال علی بن الحسین : «انّ احبکم الی الله احسنکم عملا … و ان اقربکم من الله اوسعکم خلقاً و انّ ارضاکم عندالله اسبعکم علی عیاله.»

امام سجاد فرمود: «همانا دوستداشتنی ترین شما نزد خدا کسی میباشد که عملش نیکوتر باشد و … نزدیکترین شما به آفریدگار خوش خلق ترینشان میباشد و نیکو ترین شما نزد معبود کسی میباشد که نعمت را بر خانواده اش تمام گرداند.»

نبی اکرم فرمود: روز جزا کسی به من نزدیکتر میباشد که از همه شما خوش اخلاقتر بوده و خیرش بیشتر به خانواده اش رسیده باشد.

دعا و طلب خوشرفتاری با خانواده:

مستحب میباشد که درپی هر نماز دو رکعتی مکرر دعا نمایید که « … خدایا من‌را برای خود و خانواده ام اصلاح کن …»

کوک زندگی

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x