کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

بیان حوادث به کودک

اشتراک گذاری این مقاله در

بیان حوادث به کودک
بیان حوادث به کودک

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

بیان حوادث به کودک

 

هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی چگونه با کودکان رفتار کنیم

بعداز وقوع بحران و بلایای طبیعی، اغلب پدر و مادر سردرگم میباشند که بایستی درباره آن با طفل خویش حرف بزنید یا این که اتفاقات پیش‌آمده را از وی مخفی نمایند.

درحقیقت، خردسالان بسیار بیشتر از آنچه که تصور میکنید معنای گفت‌وگوهای شما از حوادثی را که رخ داده میباشد، درک و دریافت می‌نمایند. زمانی که بزرگسالان با یکدیگر درباره یک چالش و حادثه های رخ‌داده بعداز آن حرف می‌زنند، خردسالان به طور کامل ایده های آنان‌را جدی میگیرند.

به همین سبب شایسته ترین اخلاق و رفتار از سوی شما این میباشد که بنشینید و درباره وقوع چالش با طفل خویش حرف بزنید. چنانچه این کار را نکنید، طفل شما خود به تنهایی بدین نتیجه میرسد که چقدر وقوع این چالش خاص یا این که وقوع بلایای طبیعی میتواند وحشتناک باشد و براین اساس اکثر اوقات تصویری که در ذهن وی شکل میگیرد بسیار بدتر از آن چیزی میباشد که در حقیقت رخ داده است .

خردسالان برای داشتن حس امنیت کاملا وابسته به والدین خویش میباشند. وقتی که پدر و مادر اندوهگین، مضطرب، آشفته و بی‌دقت به آنان میباشند، خردسالان قسمت زیادی از حس امنیت خویش را از دست می دهند.

درین مقاله شما‌را راهنمایی میکنیم تا هنگام وقوع چالش و بلایای طبیعی یا این که هر چالش دیگری چه‌طور با طفل خویش رفتار نمائید.

وقتی را به سخن با طفل خویش اختصاص دهید

شما زیر بار اضطراب و تنش شدیدی میباشید و ممکن میباشد تصور کنید اختصاص وقتی برای حرف با کودکتان، آخرین نگرانی‌ای میباشد که درین موقعیت بایستی داشته باشید؛ البته فراموش نکنید که کودکتان به شما نیاز دارد.

پدر و مادر معمولا چشم به راه میمانند تا فرصت مناسبی برای سخن با بچه آماده گردد؛ البته در واقعیت شایسته ترین زمان برای سخن با خردسالان وقتی میباشد که آنان اضطراب دارند و نیازمند جواب شما می باشند.

یادتان باشد لحظه‌ای که در کنار کودکتان می‌نشینید، با واژه و کلمه‌هایی اطمینان‌بخش با وی حرف میزنید یا این که او‌را در آغوش میگیرید؛ حس امنیت را در وی ایجاد کرده‌اید.

اخلاق با خردسالان هنگام وقوع بلایای طبیعی

احساسات آنان‌را بپذیرید

نگرانی‌ها و احساسات بچه خویش را بپذیرید. برای این کار معمولا لازم میباشد که شما به خوبی به صحبت‌های وی گوش نمائید. هنگامی را به مطرح کردن سوال‌هایی با طفل اختصاص دهید تا کشف نمائید دلیل مهم ناامیدی و ترس وی از وقوع چالش و بلایای طبیعی چیست.

زمانی که خردسالان مضطرب میباشند ممکن میباشد خواهر و برادر یا این که حیوان خانگی خود را بزنند یا این که کارهای پرخاشکرانه دیگری انجام دهند.

درحالی‌که شما بایستی این موضوع را برای وی روشن نمائید که در‌این شرایط، این رفتارها اصلا پذیرفتنی نیست. در عوض شما بایستی احساسات او‌را بپذیرید و به وی اجازه دهید گریه نماید، فریاد بزند یا این که ناراحتی و خشم خویش را به طرز‌های دیگری بروز دهد.

شما نمی‌توانید انتخاب نمائید که نوباوه بایستی چه احساساتی داشته باشد؛ شما تنها میتوانید با گفتن جمله‌هایی مانند «اشکالی نداره گریه کنی» یا این که «من هم ناراحتم» یا این که «من هم عصبانی هستم، بیا بریم بیرون و انقدر بدوییم که عصبانیتمان را فراموش کنیم» به وی کمک نمایید تا احساساتش را با شما شریک گردد.

 

بیان حوادث به کودک

بیان حوادث به کودک

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

درباره وقوع چالش با وی صادق و روراست باشید

برای اینکه به خردسالان کمک نمائید تا وقوع چالش را درک نمایند، بایستی با آنان صادق باشید؛ سوای اینکه به صورت غیرواقعی درباره موقعیت خوش‌بین یا این که بدبین باشید.

این صداقت به شما کمک می‌نماید تا رابطه‌ای محکم و قابل اعتماد با کودکتان برقرار نمائید. با کودکتان به سادگی حرف بزنید و به وی اطلاعات کافی فقط در جواب به سوال‌هایش بدهید.

صادق بودن گهگاه به معنای پذیرفتن این حقیقت میباشد که شما جواب کلیه سوال‌های او‌را نمی‌دانید. وقتی که به طفل خویش میگویید چه چیزی را نمی‌دانید، همچنین به وی بگویید چه چیزهایی را هم میدانید تا این‌گونه به وی قوت قلب بدهید.

اجازه دهید تا خردسالان هم کمک نمایند

هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی تمامی خردسالان میتوانند کاری برای کمک به بهبود موقعیت انجام دهند. زمانی که آنان کار هرچند کوچکی را که به آنان واگذار شد‌ه‌است، انجام میدهند، حس می‌نمایند بخشی از راهکار میباشند، نه اینکه خود مشکل باشند.

وقتی که خردسالان در حال کمک به شما می‌باشند، آنان‌را تحسین نمائید و بگذارید این را بفهمند. افزون بر این، اجازه دهید تا جای ممکن خردسالان در تصمیم‌گیری‌های هرروزه درباره بحران پیش‌آمده شرکت نمایند. به‌این وسیله آنان آموزش می بینند که چه‌طور چه درین شرایط بحرانی و چه در زندگی آینده، موقعیت را کنترل نمایند.

بلایای طبیعی

به خردسالان اطمینان و قوت‌قلب دهید

کودکانی که وقوع بحران و بلایای طبیعی را در زندگی خویش تجربه کرده‌اند، در رابطه آینده نگران میباشند. آنان سردرگم میباشند که آیا به اندازه کافی پول برای لباس و خوراک خواهند داشت و اینکه آیا خانواده آنان مجبور به کوچ و مهاجرت خواهند شد یا این که نه. زمانی که طفل شما از آینده میپرسد، سعی نمایید که همچنان که جواب شما صادقانه میباشد، حس امنیت را نیز در وی ایجاد نماید.

هدف کتاب «آشنایی با بحران زدگی در خردسالان» آشنا کردن تمامی شهروندان با تروما یا این که بحران‌زدگی و بالا بردن آلرژی اجتماعی و تشویق آنان برای کمک‌رسانی به خردسالان و نوجوان ها در شرایط بحرانی میباشد به گونه‌ای که آنان برای زندگی در شرایط معمولی قوی شوند یا این که در شرایط‌های دیگر مانند رخدادهای فاجعه بار طبیعی و اجتماعی، دردها و رنج‌های‌شان کاهش یابد.

فایل PDF کتاب آشنایی با بحران زدگی در خردسالان

وقوع بحران و بلایای طبیعی

زمانی که خردسالان مضطرب می‌باشند، معمولا احساسات خویش را با کارهایی که انجام میدهند، نشان میدهند نه با کلمه ها. اکثر اوقات نیز کارهای آنان پرخاشگرانه و نامناسب میباشد. برای مثال کودکان خردسال ممکن میباشد در گیر اختلال شب‌ادراری شوند.

کودکانی که به مدرسه میروند ممکن میباشد در مدرسه یا این که در زمین بازی بحث نمایند و نوجوان ها نیز آسیب‌زننده شوند که رفتارهای خطرناک از خویش بروز میدهند. بعضی خردسالان ممکن میباشد اخلاق و رفتار نامناسب خویش را صرفا با هم‌سالان یا این که در مدرسه داشته باشند و در منزل به نظر خوب بیایند.

تمامی این رفتارها در جواب خردسالان به اضطراب و تنش، طبیعی میباشند. چنانچه بچه شما به گونه‌ای متفاوت عمل می‌نماید یا این که به شیوه‌ها ی غیرقابل قبول رفتار می‌نماید، سعی نمائید تا به وی حس آرامش، اعتقاد و باور و قوت قلب دهید. دقت داشته باشید که وی در‌این زمان به دقت و محبت بیشتر از سوی شما نیاز دارد.

در اینجا به بعضی از رفتارهای ناشی از تنش و اضطراب اشاره میکنیم:

رفتار ناشی از اضطراب خردسالان خردسال در مواجهه با بحران

شب‌ادراری وابستگی بیشتراز حد و گریه کردن کابوس شبانه دل‌درد ترس

رفتار ناشی از اضطراب خردسالان بزرگتر در مواجهه با بحران

بحث کردن و کتک‌کاری و دیگر رفتارهای خشونت‌آمیز دوری‌گزینی از گروه هم‌سالان و خانواده دشواری در تمرکز و دقت عملکرد ضعیف در مدرسه رفتارهایی که مخالف معمول میباشد: خردسالان محافظه‌کار، بی‌پروا می گردند؛ خردسالان اجتماعی، گوشه‌گیر میگردند و …

تغییر وزن شدید اطاعت و پیروی شدید خستگی

مراسم‌ها و برنامه‌های معمول خانوادگی، حس ثبات را در خردسالان ایجاد می‌نماید. تا جای ممکن سعی نمایید تا برنامه‌ها و مراسم‌های خانوادگی را بعداز وقوع معضل و بلایای طبیعی همچنان محافظت نمایید و انجام دهید. این‌ها مراسمی غیرمعقول نیستند؛ این‌ها کارهایی میباشند که به آسانی میتوانید در کنار دیگر اعضای خانواده انجام دهید.

این برنامه‌ها میتواند برای همه اعضای خانواده یک شام خانوادگی در کنار هم یا این که برگزاری یک دین مذهبی باشد. برای کودکان خردسال نیز میتواند یک خواندن کتاب یا این که بازی با لوازم‌بازی موردعلاقه در رختخواب باشد.

همینطور برای خردسالان بزرگتر میتواند دیدن برنامه محبوب تلویزیونی یا این که سپری کردن وقتی برای حرف با دوستان با تلفن باشد. در حالتی‌که این فعالیت‌ها به بچه شما کمک می‌نماید تا حس بهتری داشته باشد، کودکتان را تشویق به انجام یا این که شرکت در آن نمائید.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x