زوج درمانی

اشتراک گذاری این مقاله در ...

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
زوج درمانی
زوج درمانی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

زوج درمانی

زوج درمانی

تعارض ، مشکل و اختلاف نظر ، به طور کاملا طبیعی و جدایی ناپذیر در هر رابطه ای زمان بر و متعهدانه وجود دارد . شایسته ترین زوج درمانگر بیان می نماید که چنین مسائلی نباید در صمیمیت زوجین اثر منفی بگذارد . پزشک مشاور زوج درمانی برای وجود عشق و علاقه سالم در هر رابطه ای را مهم میداند چون که وجود درک متقابل و همدلی کمک می نماید که زوجین این تعارض ها را به عنوان جزء نا مطلوب زندگی با یک انسان دیگر بدانند .

تعهد نسبت به شخص مقابل به هنگام بروز تعارض ها نقش مهمی دارد . مشاور روانشناس زوج درمانی در مرکز مشاوره زوج درمانی به زوجین کمک می نماید تا مهارت های زناشویی و افزایش صمیمیت را فرا بگیرند و به آنان یاری می نماید تا متعهد شوند که مشکلاتشان را حل نمایند ، تفاوت ها را بپذیرند و درباره تعارض ها گفت و گو نمایند و هدف پایانی حل رضایت بخش مشکلات و تعارض ها و تفاوت ها میباشد .

بر طبق مطالعات صورت گرفته ، آمار جدایی رو به افزایش میباشد و این را نباید فراموش کرد که طلاق پدر و مادر زندگی خردسالان را سرشار از ناراحتی و غم می نماید که در آن صورت روانشناس کودک بایستی درین مورد ورود نماید. هزاران تحقیق نشان داده است که کیفیت ایفای نقش مادر و پدری مسیر آینده فرزندان را معین می نماید .

همینطور کیفیت ایفای نقش پدر و مادری کیفیت بالا وصلت نیز مرتبط میباشد . وصلت های خوب سرانجامی عالی را برای فرزندان به ارمغان میاورد و از این رو کسب دانایی و علم و همینطور مهارت های زناشویی در همسران امری اصلی تلقی میشود و زوجین بایستی برای محافظت و استحکام بخشیدن روابط خویش همت کنند و کمک ها و راهنمایی های لازم را از مشاور زوج درمانی خوب یا این که مشاوره پیش از وصلت دریافت نمایند . بر قراری ارتباط دوستانه میتواند منابع لذت و در عین حال منبع اندوه باشد.

صمیمیت :

طبق نظر زوج درمانگر ، صمیمیت به عنوان یکی‌از نیاز های مهم بشر مفهوم سازی می گردد . صمیمیت تنها این نیست که برخی اوقات آن را بخواهیم یا این که به آن رغبت داشته باشیم و یا این که دوست داشته باشیم که صمیمی باشیم . صمیمیت یک نیاز میباشد که ریشه ی آن از نیازی بنیادی تر یعنی دلبستگی نشات میگیرد .

آشفتگی های شدید در شکل گیری دلبستگی مادر و نوزاد یا این که نا توانی در شکل گیری دلبستگی سالم زمان نوزادی ، به هر دلیل که باشد ، پیامد های ناگواری برای پرورش دلبستگی در زندگی آینده دارد . نیاز به صمیمیت در حقیقت جنبه پرورش یافته و متمایز نیاز زیستی تماس و نزدیکی با انسانی دیگر میباشد . به صورت کلی صمیمیت از چندین مولفه ساخته شده است و هسته مهم آن ، آشنایی ، فهم و پذیرش طرف مقابل ، همدلی با احساسات وی و قدر شناسی میباشد .

زوج درمانی

زوج درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

این مولفه ها عبارت اند از :

صمیمیت روان شناختی :

مشاور زوج درمانی صمیمت روانشناختی را نیاز به ارتباط ، مشارکت و … میداند . نیاز شخص به در میان گذاشتن و بیان آرزو ها ، امید ها ، برنامه ها ، ترس ها ، دل نگرانی ها ،مشکلات و تعارض ها با همسر ، هسته مهم صمیمیت روانشناختی را تشکیل می‌دهد .

طبق نظر مشاور زوج درمانگر ، برای ایجاد صمیمیت روان شناختی حقیقی بایستی در رابطه امنیت وجود داشته باشد که‌این موقعیت ، نتایج اعتماد میان دو طرف میباشد . زن یا این که شوهر برای این که بتوانند موضوعات اصلی درونی خویش را با همسرانشان دربین بگذارند بایستی بدون ترس از قضاوت ، تنبیه شدن ، تمسخر ، اهانت و … حس امنیت نمایند .

صمیمیت عقلانی :

متخصص زوج درمانی بیان می نماید که زوجین بایستی عقاید و اذهان و اعتقاد های خویش را با یکدیگر دربین بگذارند . به وجود آمدن صمیمیت عقلانی مستلزم احترام به دیدگاه طرف مقابل میباشد و به خصوص به نظرات متعدد وی . مبنی بر مطالعات در موضوع مشاوره خانواده وجود همدلی درباره زوجین مهم میباشد و به‌این معنا میباشد که بتوانیم خویش را به جای دیگری بگذاریم و چیزی را حس کنیم که طرف مقابل حس می نماید .همدلی برای ایجاد صمیمیت حقیقی ضرورری است .

صمیمیت عاطفی :

روانشناس زوج درمانی صمیمیت عاطفی را به عنوان مولفه ای از صمیمیت معرفی می نماید و بیان می نماید که صمیمیت عاطفی به معنای بر قراری رابطه و سهیم شدن با تمامی احساسات همسر مانند شادی ، خوشحالی ، غمگینی ، غم ، تنهایی ، خستگی و افسردگی و … میباشد . برای ایجاد صمیمیت عاطفی بایستی سختی ها و محدودیت های اندکی وجود داشته باشد تا احساسات به راحتی بتوانند در رفتار یک رابطه بیان شوند .

صمیمیت جنسی:

این صمیمت یعنی نیاز به ارتباط بر قرار کردن ، بیان کردن افکار ، احساسات ، خیال پردازی های شهوانی و جنسی با همسر میباشد . مقصود از این نوع صمیمیت بر انگیختن تمایلات جنسی میباشد . شاخصه اساسی عشق و علاقه سالم زناشویی ، رابطه ای میباشد که در آن تعهد مشتاقانه به شخصی دیگر وجود دارد و هر دو نسبت به پرورش و تحول ارتباط تعهد دارند .

مولفه های مهم عشق و علاقه سالم چیست ؟

شناخت صحیح و عمیق از یکدیگر
احترام به یکدیگر
تایید یکدیگر
اعتماد و صداقت

از سایر موارد صمیمیت که در ارتباط زوج درمانی گفته شده وجود صمیمیت جسمی ، صمیمیت معنوی ، زیبایی شناختی ،زمانی و اجتماعی است . وجود تفاوت های شدید در مولفه های صمیمیت هرکدام از زوجین از رضایت آنان خواهد کاست .

عمق صمیمیتی که اشخاص درباره خویش ایجاد می نمایند به میزان زیادی بستگی به توانایی آن ها برای رابطه دقیق ، اثر گذار و پر‌نور با افکار ، احساسات ، نیاز ها و آرزوها و تمایلات دارد .

براین اساس یادگیری چگونگی رابطه کار آمد ، نخستین قدم در مراحل ایجاد ارتباط ای عالی به‌حساب می‌آید . اکثری از همسرانی که به مرکز زوج درمانی و نزد پزشک زوج درمانی مراجعه می نمایند تا با مشکلات رابطه زناشویی خویش کنار بیایند ، اکثر اوقات بیان می نمایند که رابطه ضعیف دلیل مهم آنان میباشد

پس در نتیجه برای حل مشکلات زناشویی یادگیری مهارت های پایه اقدامی مثبت و سازنده خواهد بود که مهمترین مهارت ارتباطی گوش دادن است از سایر مهارت ها می شود به مهارت ابراز حس ها و بیان نیاز ها و به عبارتی شناسایی عاطفه ها و سپس دادن جوابی مطلوب برای آن میباشد . از مورد ها ی دیگر می توان به مهارت های گفتگو و حل موضوع میباشد .

در طول جلسات مشاوره زوج درمانی روانشناس مشاور زوج درمانی به شایسته ترین صورت هریک از مهارت های ارتباطی را بر طبق نیاز زوجین آموزش میدهد . و بعد از بررسی مهارت های ارتباطی زوجین شیوه های نا کار آمد آنان‌را شناسایی می نماید و آنان‌را تغییر‌و تحول میدهد.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
4 ماه قبل

[…] را ذکر می‌نمایند (مانند قصه عوض کردن ساندویچ، راجع‌به دعواهایی که به جهت اختلافات فرهنگی پیش میایند، یا این که برادر […]

trackback
4 ماه قبل

[…] هنگامی که نمی‌دانند که چه‌طور احساسشان را بیان نمایند بدخلقی و بحث به راه می‌اندازند، به‌خصوص در صورتی‌که آن حس درد یا […]

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x