کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

زوج درمانی

اشتراک گذاری این مقاله در

زوج درمانی
زوج درمانی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

زوج درمانی

زوج درمانی

تعارض ، مشکل و اختلاف نظر ، به طور کاملا طبیعی و جدایی ناپذیر در هر رابطه ای زمان بر و متعهدانه وجود دارد . شایسته ترین زوج درمانگر بیان می نماید که چنین مسائلی نباید در صمیمیت زوجین اثر منفی بگذارد . پزشک مشاور زوج درمانی برای وجود عشق و علاقه سالم در هر رابطه ای را مهم میداند چون که وجود درک متقابل و همدلی کمک می نماید که زوجین این تعارض ها را به عنوان جزء نا مطلوب زندگی با یک انسان دیگر بدانند .

تعهد نسبت به شخص مقابل به هنگام بروز تعارض ها نقش مهمی دارد . مشاور روانشناس زوج درمانی در مرکز مشاوره زوج درمانی به زوجین کمک می نماید تا مهارت های زناشویی و افزایش صمیمیت را فرا بگیرند و به آنان یاری می نماید تا متعهد شوند که مشکلاتشان را حل نمایند ، تفاوت ها را بپذیرند و درباره تعارض ها گفت و گو نمایند و هدف پایانی حل رضایت بخش مشکلات و تعارض ها و تفاوت ها میباشد .

بر طبق مطالعات صورت گرفته ، آمار جدایی رو به افزایش میباشد و این را نباید فراموش کرد که طلاق پدر و مادر زندگی خردسالان را سرشار از ناراحتی و غم می نماید که در آن صورت روانشناس کودک بایستی درین مورد ورود نماید. هزاران تحقیق نشان داده است که کیفیت ایفای نقش مادر و پدری مسیر آینده فرزندان را معین می نماید .

همینطور کیفیت ایفای نقش پدر و مادری کیفیت بالا وصلت نیز مرتبط میباشد . وصلت های خوب سرانجامی عالی را برای فرزندان به ارمغان میاورد و از این رو کسب دانایی و علم و همینطور مهارت های زناشویی در همسران امری اصلی تلقی میشود و زوجین بایستی برای محافظت و استحکام بخشیدن روابط خویش همت کنند و کمک ها و راهنمایی های لازم را از مشاور زوج درمانی خوب یا این که مشاوره پیش از وصلت دریافت نمایند . بر قراری ارتباط دوستانه میتواند منابع لذت و در عین حال منبع اندوه باشد.

صمیمیت :

طبق نظر زوج درمانگر ، صمیمیت به عنوان یکی‌از نیاز های مهم بشر مفهوم سازی می گردد . صمیمیت تنها این نیست که برخی اوقات آن را بخواهیم یا این که به آن رغبت داشته باشیم و یا این که دوست داشته باشیم که صمیمی باشیم . صمیمیت یک نیاز میباشد که ریشه ی آن از نیازی بنیادی تر یعنی دلبستگی نشات میگیرد .

آشفتگی های شدید در شکل گیری دلبستگی مادر و نوزاد یا این که نا توانی در شکل گیری دلبستگی سالم زمان نوزادی ، به هر دلیل که باشد ، پیامد های ناگواری برای پرورش دلبستگی در زندگی آینده دارد . نیاز به صمیمیت در حقیقت جنبه پرورش یافته و متمایز نیاز زیستی تماس و نزدیکی با انسانی دیگر میباشد . به صورت کلی صمیمیت از چندین مولفه ساخته شده است و هسته مهم آن ، آشنایی ، فهم و پذیرش طرف مقابل ، همدلی با احساسات وی و قدر شناسی میباشد .

زوج درمانی

زوج درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت کوک زندگی مراجعه نمایید.

این مولفه ها عبارت اند از :

صمیمیت روان شناختی :

مشاور زوج درمانی صمیمت روانشناختی را نیاز به ارتباط ، مشارکت و … میداند . نیاز شخص به در میان گذاشتن و بیان آرزو ها ، امید ها ، برنامه ها ، ترس ها ، دل نگرانی ها ،مشکلات و تعارض ها با همسر ، هسته مهم صمیمیت روانشناختی را تشکیل می‌دهد .

طبق نظر مشاور زوج درمانگر ، برای ایجاد صمیمیت روان شناختی حقیقی بایستی در رابطه امنیت وجود داشته باشد که‌این موقعیت ، نتایج اعتماد میان دو طرف میباشد . زن یا این که شوهر برای این که بتوانند موضوعات اصلی درونی خویش را با همسرانشان دربین بگذارند بایستی بدون ترس از قضاوت ، تنبیه شدن ، تمسخر ، اهانت و … حس امنیت نمایند .

صمیمیت عقلانی :

متخصص زوج درمانی بیان می نماید که زوجین بایستی عقاید و اذهان و اعتقاد های خویش را با یکدیگر دربین بگذارند . به وجود آمدن صمیمیت عقلانی مستلزم احترام به دیدگاه طرف مقابل میباشد و به خصوص به نظرات متعدد وی . مبنی بر مطالعات در موضوع مشاوره خانواده وجود همدلی درباره زوجین مهم میباشد و به‌این معنا میباشد که بتوانیم خویش را به جای دیگری بگذاریم و چیزی را حس کنیم که طرف مقابل حس می نماید .همدلی برای ایجاد صمیمیت حقیقی ضرورری است .

صمیمیت عاطفی :

روانشناس زوج درمانی صمیمیت عاطفی را به عنوان مولفه ای از صمیمیت معرفی می نماید و بیان می نماید که صمیمیت عاطفی به معنای بر قراری رابطه و سهیم شدن با تمامی احساسات همسر مانند شادی ، خوشحالی ، غمگینی ، غم ، تنهایی ، خستگی و افسردگی و … میباشد . برای ایجاد صمیمیت عاطفی بایستی سختی ها و محدودیت های اندکی وجود داشته باشد تا احساسات به راحتی بتوانند در رفتار یک رابطه بیان شوند .

صمیمیت جنسی:

این صمیمت یعنی نیاز به ارتباط بر قرار کردن ، بیان کردن افکار ، احساسات ، خیال پردازی های شهوانی و جنسی با همسر میباشد . مقصود از این نوع صمیمیت بر انگیختن تمایلات جنسی میباشد . شاخصه اساسی عشق و علاقه سالم زناشویی ، رابطه ای میباشد که در آن تعهد مشتاقانه به شخصی دیگر وجود دارد و هر دو نسبت به پرورش و تحول ارتباط تعهد دارند .

مولفه های مهم عشق و علاقه سالم چیست ؟

شناخت صحیح و عمیق از یکدیگر
احترام به یکدیگر
تایید یکدیگر
اعتماد و صداقت

از سایر موارد صمیمیت که در ارتباط زوج درمانی گفته شده وجود صمیمیت جسمی ، صمیمیت معنوی ، زیبایی شناختی ،زمانی و اجتماعی است . وجود تفاوت های شدید در مولفه های صمیمیت هرکدام از زوجین از رضایت آنان خواهد کاست .

عمق صمیمیتی که اشخاص درباره خویش ایجاد می نمایند به میزان زیادی بستگی به توانایی آن ها برای رابطه دقیق ، اثر گذار و پر‌نور با افکار ، احساسات ، نیاز ها و آرزوها و تمایلات دارد .

براین اساس یادگیری چگونگی رابطه کار آمد ، نخستین قدم در مراحل ایجاد ارتباط ای عالی به‌حساب می‌آید . اکثری از همسرانی که به مرکز زوج درمانی و نزد پزشک زوج درمانی مراجعه می نمایند تا با مشکلات رابطه زناشویی خویش کنار بیایند ، اکثر اوقات بیان می نمایند که رابطه ضعیف دلیل مهم آنان میباشد

پس در نتیجه برای حل مشکلات زناشویی یادگیری مهارت های پایه اقدامی مثبت و سازنده خواهد بود که مهمترین مهارت ارتباطی گوش دادن است از سایر مهارت ها می شود به مهارت ابراز حس ها و بیان نیاز ها و به عبارتی شناسایی عاطفه ها و سپس دادن جوابی مطلوب برای آن میباشد . از مورد ها ی دیگر می توان به مهارت های گفتگو و حل موضوع میباشد .

در طول جلسات مشاوره زوج درمانی روانشناس مشاور زوج درمانی به شایسته ترین صورت هریک از مهارت های ارتباطی را بر طبق نیاز زوجین آموزش میدهد . و بعد از بررسی مهارت های ارتباطی زوجین شیوه های نا کار آمد آنان‌را شناسایی می نماید و آنان‌را تغییر‌و تحول میدهد.

 

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x