کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

اصلاح رفتار بد کودکان1

اشتراک گذاری این مقاله در

اصلاح رفتار بد کودکان
اصلاح رفتار بد کودکان

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

اصلاح رفتار بد کودکان1

 

چه‌طور رفتارهای بد خردسالان خویش را اصلاح نمایید

شکی نیست شما به‌عنوان والدین، فرزندانتان را بسیار دوست دارید، ولی زمانی رفتارهای بد خردسالان را میبینید، حس ناامیدی میکنید. كودكان شما نقش بازی می‌كنند تا جلب توجه كنند، شما‌را به كاری مجبور كنند یا این که با این اخلاق و رفتار بد خویش، رفتارهای دیگرافراد را دست بیندازند.

افزون بر این، خردسالان برای یادگیری مهارت غلبه بر احساسات خویش و کنترل آن، نیاز به راهنمایی دارند. هنگامی که این مهارت در خردسالان کم باشد، ممکن میباشد نقش بازی نمایند.

شاید بچه شما در شرایط‌های نامناسب یا این که به شیوه‌های مخرب، اداهایی دربیاورد که غیر قابل ‌تحمل باشد. گام برداشتن به‌سوی تغییر‌و تحول و تصحیح رفتارهای بد خردسالان می تواند هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت برای خردسالان موثر باشد و همینطور زندگی شما‌را نیز راحت‌تر نماید.

شیوه اول – دسته‌بندی توقعات ۱- درباره انتظارات خویش با کودکتان به‌طور واضح و روشن سخن نمائید

خردسالان بایستی بدانند که از آنان چه انتظاری دارید. فرزند خویش را جای آرامی بنشانید و به وی دقیقا توضیح دهید که دوست دارید چه نوع رفتارهایی را از وی مشاهده کنید. هر بار روی اصلاح یکی‌از رفتارهای بد خردسالان تمرکز نمائید.

ولی فراموش نکنید چنانچه به کودکتان فهرستی طولانی از مواردی بدهید که بایستی آنان‌را اصلاح نماید، این کار خارج از حد توان وی خواهد بود.

به وی جملاتی مشابه این بگویید: «هنگامی که در مدرسه هستی بایستی به صحبت‌های معلمت گوش کنی.» یا این که به‌عنوان نمونه: «دلم نمیخواهد کودکا‌ن دیگر را كتك بزنی، حتی در صورتیکه آنان در حق تو بدی کرده باشند.»

رفتارهای بد کودکان

۲- انتظاراتی واقع‌گرایانه داشته باشید

از کودکتان توقع بهترین اخلاق و رفتار را داشته باشید ولی انتظارتان آن‌قدر بالا نباشد که دسترسی به آن غیر ممکن گردد. کودکتان را مجبور میکنید که همان‌گونه رفتار یا این که تفکر نماید که شما میخواهید، البته آنان هم بایستی توان این را داشته باشند که به خواسته شما دست پیدا نمایند.

در غیر این صورت ممکن میباشد حس بازنده بودن نمایند و از کمبود اعتمادبه‌نفس رنج ببرند. همینطور بایستی مطمئن گردید که انتظارات شما با سن آنان تناسب داشته باشد.

انتظارتان از بچه این‌گونه باشد که به‌عنوان نمونه به‌به جای‌اینکه بگویید: «توقع دارم که در کلاس شاگرد اول بشوی» بگویید: «توقع دارم که به‌موقع در کلاس درس حاضر شوی و به معلم‌هایت احترام بگذاری.»

در‌صورتی‌که از بچه چهارساله خویش انتظار داشته باشید که هیچ وقت از کوره در نرود، این انتظار غیرواقعی میباشد البته توقع اینکه خشمش را کنترل نماید و سایر کودک‌ها را کتک نزند، انتظاری حقیقی و واقعی میباشد.

بروز رفتارهای بد در خردسالان

فهرست کتاب‌های مناسب برای اصلاح رفتارهای بد کودکان:

معرفی کتاب وقتی سگ دنبالت کرد از دیگرافراد کمک بخواه – خرید کتاب وقتی سگ دنبالت کرد از دیگرافراد کمک بخواه (مسئله: بی‌ادبی) معرفی کتاب فرانکلین یک دوربین عکاسی پیدا می‌نماید .

خرید کتاب فرانکلین یک دوربین عکاسی پیدا می‌نماید (موضوع: عدم امانت‌داری) خرید کتاب کار تو بود کانگوروی آبی رنگ (موضوع: پذیرفتن غلط) خرید کتاب سام و حیوان خانگی‌اش (موضوع: کنترل خشم) خرید کتاب فرانکلین رئیس میگردد (موضوع: زورگویی) خرید کتاب شلخته (موضوع: بی‌نظمی)

۳- از مقررات خویش تقلید نمائید

خردسالان آنچه را که شما انجام می‌دهید، می بینند واز اخلاق شما پیروی می کند . چنانچه آنان ببینند که خودتان به چیزهایی كه از وی انتظار دارید، عمل نمی‌كنید، فكر می‌كنند آنان هم میتوانند به‌این قانون‌ها بی‌دقت باشند و درنتیجه رفتارهای بد خردسالان اصلاح نخواهد شد.

در نظر داشته باشید که خردسالان از راه الگوبرداری است که رفتارها را آموزش می بینند؛ براین اساس، در صورتی‌که به‌جای گفت‌وگو فریاد بزنید، احتمالا آنان این اخلاق و رفتار شما‌را پیروی خواهند کرد.

یا این که در صورتی‌که خودتان به مراجع قانونی احترام نگذارید، خردسالان هم‌اینگونه رفتاری را از خویش نشان میدهند و به معلم‌ها، والدین یا این که حتی خود شما بی‌احترامی می‌نمایند.

 

اصلاح رفتار بد کودکان

اصلاح رفتار بد کودکان1

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما می توانید به وب سایت  کوک زندگی مراجعه نمایید.

انتظارات شما از خردسالان

۴- همیشه در انتظارهایی که از بچه دارید، ثابت‌قدم باقی بمانید

توانمند باشید و همیشه در موقعیت گوناگون انتظارهای خویش را تغییر‌و تحول ندهید. معیارهای خویش را برای اصلاح رفتارهای بد کودک ها خویش ثابت نگاه دارید و در وضعیت‌هایی مشابه رفتن به مدرسه،

مسجد یا این که خواروبارفروشی، آن را تغییر‌و تحول ندهید. هر بار که حادثه جدیدی میفتد، برای تصمیم‌گیری درباره آن حادثه، فهرست انتظارهای خویش را نظارت فرمائید تا هم خودتان و هم کودکتان بفهمید که در آن آیتم خاص، چه توقعی از فرزندتان دارید.

به‌عنوان مثال چنانچه روش «بداخلاقی ممنوع» را در پیش گرفته‌اید و کودکتان در خواروبارفروشی بدخلقی کرد، تسلیم نشوید.

هر آنچه که شمارا در اصلاح رفتارهای بد خردسالان به نتیجه دلخواهتان میرساند تا آخر دنبال نمایید. چنانچه توقعات خویش را کم نمایید تا بچه اخلاق و رفتار بدی را متوقف نماید، وی یاد میگیرد که میتواند با بی‌ادبی کردن شما‌را تحت تاثیر قرار بدهد و قوانین انتخاب‌شده‌تان را بشکند.

ثابت‌قدم بودن سبب میشود که كودك از سردرگمی دربیاید و بداند کجا چه رفتاری را بایستی نشان بدهد و این ثبات، به آنان در بروز اخلاق و رفتار خوب اطمینان خاطر و علاقه‌مندی میدهد.

انتظارات

۵- با بچه درباره توقعات خویش گفت‌و‌گو نکنید

شما پدر و مادر بچه میباشید و این شما هستید که بایستی مقررات را وضع نمائید و ترتیبی دهید که فرزندتان آنان‌را رعایت نماید. چنانچه کودکتان با شما مشاجره می‌نماید، با وی صحبت کنید که چه انتظاری از وی دارید و وی بایستی هر چه را که میگویید، قبول نماید.

برای مثال چنانچه انتظار داشتید که فرزندتان تکالیف مدرسه‌اش را قبل از انجام بازی‌های کامپیوتری به اتمام برساند، نباید به وی اجازه بدهید که بر سر انجام ندادن تکالیفش با شما معامله نماید.

چنانچه با بچه خویش به معامله بیفتید، ثبات خویش را از دست خواهید داد. در صورتی‌که کودکانتان بفهمند که میتوانند بر سر انجام دادن رفتاری که از آنان انتظار دارید با شما چانه بزنند، دیگر نه شمارا جدی خواهند گرفت و نه انتظارهایی را که از آنان دارید.

به هرحال، دقت به شرایط هم مهم میباشد؛ برای مثال، درصورتی که فرزندتان بر سر مسواک زدن با شما جدل می‌نماید، از وی بپرسید که چرا این کار را دوست ندارد.

احتمالا میفهمید که یکی‌از دندان‌هایش افتاده و موقع مسواک زدن، لثه‌اش درد میگیرد.

اکثری از خردسالان هنگامی که نمی‌دانند که چه‌طور احساسشان را بیان نمایند بدخلقی و بحث به راه می‌اندازند، به‌خصوص در صورتی‌که آن حس درد یا این که خشم باشد.

ضمنا، به خاطر داشته باشید که زمانی کودکانتان بزرگ‌تر شدند، گفتمان میتواند کار مثبتی باشد. این عمل میتواند ارتباط بین شما و نوجوانتان را بهبود ببخشد و ایجاد تفاهم میان شما‌را راحت‌تر نماید.

چنانچه نوجوانتان فرصت این را داشته باشد که با شما گفت‌و‌گو نماید، روش فکر انتقادی و تدبیر وی توسعه مییابد و این به آن معنی نیست که در‌این حالت شما ناگزیر به تسلیم شدن میباشید و تنها بایستی بنشینید و به صحبت‌های وی گوش نمایید.

رفتارهای بد خردسالان

شیوه دوم – تغییر رفتارهای بد خردسالان ۱- کنشگر باشید

پیشگیری بایستی قبل از بروز رفتارهای بد خردسالان انجام شود. الگوی رفتاری بچه خود را بفهمید تا بتوانید برای رویارویی آماده باشید؛ به عنوان مثال، در حالتی‌که میدانید که فرزندتان موقعی که سرگرم حرف زدن با تلفن میباشید، برای جلب توجه شما صدایتان می‌نماید، در زمان مکالمه تلفنی خویش، اورا با قطعات جورچین یا این که برنامه تلویزیونی که توجهش را جلب می‌نماید مشغول نمایید.

با بچه خویش واضح حرفبزنید و به وی بگویید كه میخواهید چه كار بكنید؛ به عنوان مثال، پیش از اینکه تلفن بزنید، چیزهایی مثل این به وی بگویید: «مامان ده دقیقه میخواهد با تلفن صحبت کند، به این ترتیب نباید آن موقع صحبت‌هایم را قطع کنی. سی‌دی کارتن مورد علاقه‌ات را برایت گذاشته‌ام و یک مقدار سیب خوشمزه هم کنارت میباشد.

زمانی تلفنم تمام شد، می آیم بغلت میکنم و با هم عصرانه میخوریم.» چنانچه میدانید که کودکتان موقعی که خواب‌آلود یا این که گرسنه میباشد، بدخلقی می‌نماید، مطمئن شوید که به اندازه کافی خوراکی خورده و شب گذشته خوب خوابیده است .

رفتارهای مطلوب

۲- به صحبت‌های فرزندتان گوش دهید

ارتباط عالی با بچه، فقط ابزاری میباشد که برای تربیت فرزندتان بسیار مهم میباشد. زمانی کودکتان اخلاق و رفتار بدی انجام میدهد، وقتی را صرف این نمائید که از وی بپرسید چه اتفاقی افتاده است و هنگامی داستان را توضیح میدهد، به صحبت‌هایش گوش نمائید.

به‌عنوان نمونه، هنگامی فرزندتان دوستش را کتک زده است ، از وی بپرسید چه اتفاقی افتاده است . ممکن است بفهمید که وی دوستش را کتک زده زیرا آن دوست حاضر نبوده که یک لوازم‌بازی را با وی قسمت نماید و یا این که به جهت اینکه گرسنه است یا این که خوابش می‌‌آید، نمی‌تواند آن احساسات را به شیوه مناسبی بیان نماید.

صحبت‌هایی را که کودکانتان به شما میزنند، مجدد مطرح نمایید. این کار یک شیوه گوش دادن فعال میباشد و میتواند الگو خوبی باشد تا مهارت‌های ارتباطی آنان‌را ارتقا دهد؛ از جمله، میتوانید بگویید «گفتی زمانی که دوستت لوازم‌بازی را با تو قسمت نکرد عصبانی شدی، درست است؟»

رفتارهای مثبت خردسالان

۳- با کودکانتان درباره احساسات آنان حرف بزنید

گوش کردن، زمینه‌ساز بروز و ارتقا رفتارهای مطلوب در بچه شما میباشد.برای مثال، به دختر یا این که پسرتان بگویید: «از اینکه دوستت لوازم‌بازی‌ها را با تو تقسیم نکرد عصبانی بودی؟ ناراحت بودن بد است ، درست میگویم؟»

زمانی پاسخ دختر یا این که پسرتان به‌این پرسش مثبت بود، میتوانید حرفتان را این‌طور ادامه دهید: «زمانی دوستت را کتک زدی، وی هم مثل الان تو ناراحت شد. فکر میکنی وی دوست دارد که ناراحت باشد؟»

این‌گونه مکالمات بچه شما‌را به تفکر کردن درباره احساسات دیگرافراد و نتیجه کارهای خودش ترغیب می‌نماید.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x