کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

روانشناسی کودک1

اشتراک گذاری این مقاله در

روانشناسی کودک1
روانشناسی کودک1

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

روانشناسی کودک1

روانشناسی کودک

تصمیم به صاحب فرزند شدن در خانواده ، یعنی پذیرفتن مسئولیت سنگین در تربیت است که در صورتی بخواهیم کلمه تربیت را تعریف کنیم ، در واقع به معنای تعلیم دادن یا این که رشد که مشمول مجموعه ای از روش های مثبت و منفی میباشد.

زمانی که خردسالان خویش را تربیت میکنید به آنان میاموزید که چه طور اخلاق و رفتار نمایند . پدر و مادر برای خردسالان خویش قالب های رفتاری میسازند که آن چه را که از آنان انتظار دارند ببینند .

تربیت بچه ، وظیفه ای یک روزه نیست و والدین بایستی به صورت پایداری عمل نمایند تا روش های تربیتی موثری داشته باشند . بر طبق تحقیقاتی که در روانشناسی کودک صورت گرفته نحوه رشد فرزندان در فرهنگ های گوناگون ، متفاوت میباشد .

طبق پژوهش های صورت گرفته که در مقاله‌های بخش مشاوره ازدواج در سایت کوک زندگی نیز به آن اشاره گردیده است،

مایکل راتر 4 نوع سبک تربیت فرزند را تعریف نموده است که عبارت اند از :

1) سبک فرزند پروری مستبدانه : که با مقررات محکم و سخت و انعطاف ناپذیر پدر و مادر مشخص میباشد و صمیمیت عاطفی کمی با خردسالان خویش دارند .

2) سبک فرزند پروری سهل گیرانه : که مشخصه آن فقدان تعیین حدود و به عبارتی اجازه میدهند که طفل هر کاری دوست دارد انجام دهد و جهت دهی کمتری نشان میدهند .

3) سبک فرزند پروری طرد کننده : که در آن پدر و مادر در رشد و زندگی طفل دخالت نمیکنند و رقبت و دقت زیادی نیز به خردسالان خویش ندارند .

4) روش مقتدرانه – دو سویه که مشخصه آن قواعد محکم همراه با مشارکت دادن فرزند در تصمیم گیری در فضایی صمیمی و محبت آمیز میباشد .

مشاوره کودک

طبق نظر بهترین روانشناس کودک ، خردسالان و والدینی وجود ندارند که از هر نظر بی نقص باشند و بر این اساس پدر و مادر ممکن میباشد با مشکلات رفتاری و اختلالات بالینی خردسالان رو به رو شوند که دانایی درباره‌ی آنان و درک خوب این مسائل میتواند هدف های خویش را مناسب با سن ، شخصیت ، توانایی ها جنس و میزان رشد عقلی فرزندان انتخاب کرده و روش تربیتی مطلوب را انتخاب نمایند.

از این رو در ادامه مقاله به معرفی مشکلات رفتاری خردسالان میپردازیم .

روانشناسی کودک1

روانشناسی کودک1

برای خدمات مشاوره ای می توانید به وب سایت ما و یا به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

مشکلات رفتاری رایج در خردسالان چیست ؟
1.مکیدن انگشت :

بیشتر خردسالان در دوره ای از زندگی شان برای رهایی از تنش ها و کاهش اضطراب و حس ناتوانی ، از عادت های عصبی کمک میگیرند . روانشناس خردسالان با کاهش میزان اضطراب و فشار روانی ، یا این که با آموختن روش های عالی برای مقابله با این احساسات ، وابستگی خردسالان به‌این خلق و خوی ها را کمتر می نماید .

گاه این اخلاق و رفتار ها ممکن میباشد به صورت عادت های پایدار دربیایند که حتی هنگامی طفل خسته یا این که مضطرب نباشد نیز به وقوع می پیوندد.

مکیدن انگشت یکی‌از ابتدایی ترین اعمالی میباشد که طفل انجام میدهد چنانچه قصد دارید عادت مکیدن انگشت در طفل خویش را تغییر و تحول دهید یادگیری راه‌حل های اختصاصی الزامی میباشد .

از لحاظ درمانی معمولا در 2 تا 3 سال نخست لازم نیست درمان خاصی صورت بگیرد و عالی میباشد که اضطراب و وسواس پدر و مادر نیز بررسی شود اما توجه بچه را پس از 3 سالگی ، بایستی از ناحیه دهان منحرف کرد .

2. ناخن جویدن :

از بین عادت های عصبی ناخن جویدن معمول ترین میباشد و در صورت عدم معالجه ، احتمال ادامه آن از کودکی به دوران نوجوانی و بزرگسالی وجود دارد .

برای ترک این عادت یادگیری مهارت هایی از قبیل کسب آرامش تدریجی ، تعلیم آگاهی به بچه و ایجاد وقفه موثر خواهد بود .

در کودکانی که بوسیله وکسلر تحقیق شده است 3 علت را ذکر کرده که عبارت اند از :

1) عصبانیت بیش تر از حد

2) دلواپسی و تضاد های فکری و مخصوصا قرار گر فتن بچه در حالت های حساس و ترس آور

3) عادت .

از عادت های عصبی دیگر در خردسالان می توان به کشیدن موها ، فشار دادن دندان ها و… اشاره نمود .

3. لجبازی خردسالان :

بر اساس نظر مشاور کودک ، یکی‌از متداول ترین مشکلات پدر و مادر در طی دوران پرورش خردسالان لجبازی است .

از آن جایی که طفل در بدو به دنیا آمدن خویش به جهت عدم رشد جسمی ، ذهنی ، زبانی به عنوان موجودی میباشد که کاملا به پدر و مادر خویش وابسته است البته با رشد تدریجی طفل بر میزان توانایی هایش افزوده می گردد و با ارتقاء توانمندی ها موجب ایجاد تدریجی حس استقلال طلبی در بچه می گردد و هر قدر طفل در اثر پرورش ،

قوی تر می‌گردد بر میزان استقلال و خویش مختاری وی افزوده میشود و طبیعی خواهد بود که‌این ارتقا توانمندی ها موجب ارتقاء رغبت بچه برای انجام مستقلانه اکثری از امورات زندگی اش مانند غذا خوردن ، لباس پوشیدن و دیگر کار ها میشود .

بعضی اوقات خواسته ها و انتظارات بچه در مقابل آرزوها و انتظارات پدر و مادر قرار گرفته و تعارض را به وجود می‌آورد و این استقلال طلبی خردسالان سبب می‌گردد که خردسالان به نیمی از آرزوها و دستورات مادر و بابا خویش عمل نکنند .

و با حرف نشنوی و بی توجهی تلاش نمایند پدر و مادر را در قبال خواسته های خویش تسلیم کنند . و این فرآیند در خردسالان طبیعی میباشد و جای نگرانی ندارد .

وظیفه ی پدر و مادر این میباشد که ضمن کمک به پرورش استقلال طلبی طفل ، اخلاق و رفتار های خویش مختارانه او‌را مدیریت نمایند . با ایجاد تعادل میان استقلال طلبی طفل و اقتدار خویش میتوانند خود مختاری بچه خویش را ارتقا دهند .

ولی در بعضی خردسالان میزان این نافرمانی و استقلال طلبی زیاد میباشد و به اصطلاح پزشک روانشناس ، دچار اختلال نافرمانی تقابلی یا این که همان لجبازی میباشد .

طفل لج باز با فریاد و جیغ زدن ، پا به زمین کوبیدن ، زاری کردن ، قشقرق تلاش می نمایند به خواسته های خویش برسند.

کوک زندگی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x