کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

4 راهکار کاهش طلاق

اشتراک گذاری این مقاله در

4 راهکار کاهش طلاق
4 راهکار کاهش طلاق

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

4 راهکار کاهش طلاق

یکی از معضلات اجتماعی که ضربه مهلک و  خطرناکی به جامعه و خانواده می‌زند؛ موضوع طلاق می باشد. برای جلوگیری از این گرفتاری، باید دوستان و آشنایان آنها تلاش کنند و تلاش خود را بر این بگذارند که بتوانند رابطه آنها را اصلاح کنند. این مقاله به مواردی که می‌تواند باعث شود طلاق به تاخیر بیفتد رسیدگی می‌کند.
زوجین باید از اشتباهات یکدیگر بگذرند تا زندگی آنها دوام پیدا کند و بهترین راه برای دوام بخشیدن به آن گذشت کردن از اشتباهات یکدیگر می باشد.
4 راهکار کاهش طلاق

مقدمه

یاد آن روزهایی بخیر که خانواده ها یک وظیفه ای مشترکی برای خودشان داشتند و آن هم تامین نیازهای روحی و جسمی افراد خانواده بود. اما آن صفا و صمیمیت چه شده است و چرا در حال حاضر جای خودش را به طلاق و آشوب داده است؟ زن و شوهر در ابتدا با یکدیگر خوب هستند اما بعد از مدت کوتاهی این آتش عشق که می خوابد و سرمای زمستانی جای او را می‌گیرد و فکر طلاق تنها فکری است که به سراغ زوجین می‌رود و آنها برای رهایی از سختی های زندگی به دنبال دنبال طلاق می‌روند. در حالی که طلاق بسیار اثرات مخربی بر روی جامعه و شخص و خانواده وی می‌گذارد که قابل جبران نیست. طلاق تعادل انسانها را بر هم می‌زند و موجب کاهش انسجام و یکپارچگی اجتماعی می شود.

راهکارها و تدابیری وجود دارد که سبب کاهش این فروپاشی و بهم ریختگیه اجتماعی می‌شود و این مقاله سعی دارد تا این راهکار ها را برای سایرین بیان کند.

4 راهکار کاهش طلاق

1. جلوگیری از ایجاد نزاع و اختلاف در بین زوجین:

یکی از اصلی ترین و بنیادی ترین عوامل پیوند میان زن و شوهر، وجود مهر و علاقه و عاطفه نسبت به یکدیگر است. و این محبت در صورتی پایدار خواهد ماند که زن و شوهر با دید خوشبینانه به یکدیگر بنگرند و هر یک، دیگری را مونس و همدم خود بدانند.

اسلام برای تعالی زن و شوهر از هر گونه دخالت و هر آنچیزی را که سبب می‌شود تا رابطه زن و شوهر خراب شود، نهی می‌کند. مثلا:یکی از دلایلی که موجب سردی زوجین نسبت به یکدیگر می‌شود دخالت کردن آشنایان و اطرافیان در مورد زندگی آنهاست. با کلمات و گفتارهای خودشان سبب سردی رابطه آنها می‌شوند و عاقبت کار آنها را به طلاق خواهند کشید یا طلاقی که سبب جدای آنها می‌شود و یا سبب طلاق عاطفی در بین آنها خواهد شد.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:«کسی که میان زن و شوهری جدایی بیاندازد، غضب و لعنت خدا در دنیا و آخرت شامل حال او می‌شود و سزاوار است خداوند او را در آتش بزرگ جهنم اندازد و هر قدمی که در ایجاد اختلاف میان زن و شوهری بردارد، هر چند موجب جدایی آنها نشود، خشم خدا و لعنت او در دنیا و آخرت نصیب او خواهد شد. »

نکته: اولین قدم برای جلوگیری از طلاق، پیشگیری کردن از آن می باشد. این جمله را در ذهن خودتان داشته باشید که، پیش درمانی، بسیار بهتر از درمان است. جلوی کارهایی که سبب می‌شود تا آرامش از زندگی شما برود را حتما بگیرید.

4 راهکار کاهش طلاق

2.توجه به فرزندان و مشکلات آنها:

بعد از طلاق گرفتن زوجین، مشکلی بوجود می‌آید به عنوان حضانت فرزندان، تامین نفقه آن و دور شدن از فرزند برای یکی از پدر و مادر. وجود این سختی ها می‌تواند عاملی موثر برای دوری از طلاق گرفتن و فروپاشی خانواده باشد.

3. پا در میانی کردن بزرگان فامیل:

وقتی زن و شوهر تصمیم می گیرند تا زندگی مشترک خود را با طلاق گرفتن به پایان برسانند، بزرگان فامیل وظیفه دارند تا وساطت کنند و مشکلات آنها را حل نمایند و این یک از راهکارهایی است که  برای جلوگیری از طلاق استفاده میشود. چون این افراد آگاه به وضعیت زندگی آنها هستند و هدف شان هم ادامه داشتن زندگی آنهاست و با همین نیت خیری که دارند سبب می‌شوند تا زن و شوهر به خودشان بیایند و زندگی خود را ادامه دهند.

راهکار دین مبین اسلام در این مواقع این است که طرفین دعوا تصمیم دوباره درباره زندگی مجدد را به دست افراد دارای صلاحیت و آرامش روانی بسپارند. همچنین تاکید شده است که یکی از داوران از خویشان زن و دیگری از خویشان مرد باشد؛ شاید به این دلیل که بیشتر از وضعیت زندگی آنان مطلع هستند و بیشتر به مصالح خویشان خود پایبند و نسبت به آنان دلسوزترند.

4 راهکار کاهش طلاق

4. زوجین باید گذشت داشته باشند:

بنای خانواده، یکی از با اهمیت ترین بنیاد ها می باشد و زوجین وظیفه دارند برای تحکیم آن از حقوق خودشان بگذرند و سعی خود را بر این داشته باشند که به خانواده خویش دوام دوباره ببخشند. در این بین برخی از زوجین هستند که حقوق خود و قوانین خودشان را محترم تر از بنای خانواده می‌دانند و بی احترامی به خود را تحمل نمی‌کنند و سریعا به سراغ طلاق می‌روند. اما افراد خردمندی هستند که به دلیل اهمیت استحکام خانواده خویش، از حقوق خود می‌گذرند تا زندگی آنها دوامی دوباره داشته باشد.

زوجین باید از اشتباهات یکدیگر بگذرند تا زندگی آنها دوام پیدا کند و بهترین راه برای دوام بخشیدن به آن گذشت کردن از اشتباهات یکدیگر است و اگر زنی بیم داشته باشد که شوهرش با وی مخالفت و بد سلوکی کند یا از او دوری گزیند؛ باکی نیست که هر دو تن به گونه‌ای به راه صلح و سازش باز آیند، که صلح به هر حال بهتر است، و نفوس را بخل و حرص فرا گرفته. و اگر (درباره یکدیگر) نیکویی کنند و پرهیزکار باشید، خدا به هر چه کنید آگاه است.

نکته پایانی: برای همسر خود وقت بگذارید و پای در و دل او بنشینید. بنشینید و درباره مسائلی که اتفاق افتاده است به طور طبیعی و به دور از تنش با یکدیگر صحبت کنید . درباره آنچه از زندگی مشترک تان می‌خواهید و دوست دارید که همسرتان پایبند به آنها باشد و به آن نیاز دارید و آنچه عقیده دارید باعث مشکلات می شوند، گفت وگو کنید. گفت وگو کردن، غیر از مشاجره کردن و متهم کردن است. با گفتگو صحیح می توانید جلوی طلاق گرفتن را بگیرید و گرمی و نشاط را  دوباره به زندگی خود ببخشید تا از طلاق جلوگیری شود.

4 راهکار کاهش طلاق
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x