کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

مقابله با فشار های روانی

اشتراک گذاری این مقاله در

مقابله با فشار  روانی
مقابله با فشار  روانی

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

مقابله با فشار  روانی

مهارت مقابله با فشار روانی

توانایی مقابله با استرس، هیجانات و فشارهای روانی شامل شناخت استرس های گوناگون زندگی و تاثیر آن ها بر افراد می باشد. شناسایی منابع استرس و نحوه تاثیر آن بر انسان،  به فرد کمک میکند تا با اعمال و موضع گیری های خود فشار و استرس را کاهش دهد.
کودکان و نوجوانان باید راه های تشخیص هیجان ها را در خود و دیگران یاد بگیرند و شیوه های تاثیر گذاری هیجان ها بر رفتار و روش های مقابله با آن را تمرین کنند. به تعبیری نوجوانی و جوانی را می توان دوره جوشش و بروز شدید هیجان هایی از قبیل خشم، اندوه، نفرت، پرخاش…. به صورت کنترل نشده دانست که می تواند بهداشت روانی فرد را به طور جدی تهدید کند.

کنار آمدن با فشار روانی نیز در میان مهارت های زندگی نقش برجسته ای دارد؛ زیرا زندگی کردن در محیط های پرتراکم شهری، تصمیم گیری اساسی در مراحل تحصیل، شغل، ازدواج و ده ها متغیر دیگر، کم و بیش فرد را در معرض فشارهای روانی قرار می دهد.
مدت هاست که پژهشگران رابطه فشارهای روانی با بیماری های جسمی و روانشناختی را تایید کرده اند. بیماری های روان تنی (مانند بیماری های دستگاه گوارش بیماری های قلبی و به خصوص فشار خون، سردردهای میگرنی)، با زندگی، همراه با فشار روانی، رابطه انکار ناپذیر و مستقیمی دارند. در بعد روانشناختی نیز ادامه فشارهای روانی، بهداشت روانشناختی افراد را به طور جدی در معرض خطر قرار می دهد. اضطراب، افسردگی و بی اعتمادی به محیط شایع ترین تبعات قرار گرفتن شخص در محیط فشارزا است.

مقابله با فشار  روانی

در مورد فشار روانی توجه به سه عنصر زیر ضرورری می باشد:
– منبع فشارهای روانی
– شناخت راه های اثر گذاری فشارهای روانی بر انسان
– چگونگی کنترل آثار فشارهای روانی
میزان فشارهای روانی را در زندگی نمی توان به صفر رساند. اما در مقابل راه هایی برای مقابله با آن ها وجود دارد. برای مثال، می توان به گونه ای عمل کرد که منابع فشارهای روانی کاهش پیدا کند؛ به علاوه ایجاد تغییر در محیط فیزیکی با شیوه زندگی، برخی منابع فشارزا را از بین خواهد برد. معمولا ارزیابی شناختی شخص از موقعیت فشارزا، نحوه مواجهه او را با آن موقعیت مشخص می سازد. این ارزیابی های شناختی نگر، این خدشه های منطقی را خطاهای شناختی می نامند.
این خطا های شناختی عموما فشارهای روانی شدیدی به همراه دارند و در برخی موارد، سلامت روانی فرد را به طور جدی تهدید می کنند و اقدامات درمانی را اجتناب ناپذیر می سازند. در این میان نکته جالب این است که تا حدود زیادی می توان ارزیابی های صحیح شناختی را به نوجوانان آموزش داد. پیامد  چنین شناختی را به نوجوانان آموزش داد. پیامد چنین مداخله مفیدی ایجاد تغییرات مثبت در نگرش آنان و بالطبع کاهش میزان فشار روانی می باشد.

ایجاد سازمان شناختی منطبق با واقعیت ها، به راستی مهارتی بسیار ارزشمند و ابزاری بی بدیل در تامین بهداشت روانی است. البته کنار آمدن با فشار روانی، از راه های دیگری نیز امکان پذیر است که توضیح همه آن ها در اینجا ضرورتی ندارد.

مقابله با فشار  روانی

اهداف یادگیری مهارت مقابله با استرس و فشار روانی

مهارت های ذهنی؛  عبارتند از: آشنایی با مفهوم اضطراب، آشنایی با فواید اضطراب و فشار روانی، درک اهمیت تاثیر افکار بر احساسات، آشنایی با روش آرام سازی عضلات و….
مهارت های فیزیکی؛ عبارتند از: کسب توانایی مقدماتی برای انجام روش آرام سازی عضلات، تعمیم این روش و دیگر روش های کسب آرامش، توانایی بیشتر در کنترل افکار اضطراب زای خود و …..
مهارت های نگرشی (طرز تفکر)؛ عبارتند از: تمایل به تغییر وضعیت های ناخوشایند احساسی، افزایش امید به امکان رهایی از فشارهای شدید روانی، علاقه بیشتر زندگی و آینده و…..

همه ما در هر سطح و در هر جایگاه شغلی ای که قرار داریم به صورت مرتب با فشارهای روانی در محیط کارمان مواجه می شویم. این فشارها با توجه به شغل ما ایجاد می شود. مثلا ممکن است گاهی دریافت یک ایمیل کاری ما را تحت فشار بگذارد. یا به عنوان فروشنده، پایین بودن تعداد فروش ها یا دیدن نام تان در پایین لیست تیم فروش، ضربان قلب تان به شدت افزایش پیدا کند. گاهی هم هشدار رئیس تان که ممکن است به زودی اخراج شوید، شما را تحت فشار روانی بسیار شدید قرار می دهد.

چرا که همه این فشارها ناشی از ترس از دست دادن شغل تان است. بی کاری و عدم تامین خانواده مشکلی است که هر فردی را شدیدا به لحاظ روحی آسیب پذیر می کند. در اینجا به راهکارهای مقابله با فشارهای روانی محیط کار پرداخته شده است. توجه به این نکات باعث می شود که شما از سلامت روانی بهتری برخوردار شوید.

۱.در مورد فشارهای روحی تان صحبت کنید…

همه ما انسان ها به تشویق نیاز داریم. به خصوص زمانی که احساس می کنیم پشتمان مان خالی شده است و قرار است اتفاقی جدی در زندگی مان بیفتد. در چنین حالتی ممکن است دچار فشار روانی شدیدی شویم.بنابراین توصیه می شود که در مورد این فشارها با کسانی که به آن ها اعتماد دارید صحبت کنید. اگر متاهل نیستید، با یکی از عزیزان یا دوستان صمیمی تان نیز می توانید صحبت کنید.

مسایل و مشکلات تان را با او در میان بگذارید، شاید به راه حل مشترکی برسید. اگر متاهل هستید با همسرتان صحبت کنید. هر چقدر هم که نیت خوبی داشته باشید، این مسائل را هیچگاه از او پنهان نکنید. همسر و شریک زندگی یعنی کسی که باید همه شادی ها و غم های تان را با او شریک شوید. درمورد مشکلات تان با یکدیگر حرف بزنید. این فرصت خوبی است که بهتر می توانید به هم نزدیک شوید و رابطه تان مستحکم تر شود. به یاد داشته باشید که عشق، دعا، درک، و حمایت همسرتان به بهتر شدن وضعیت روحی تان بسیار کمک می کند.

مقابله با فشار  روانی

 

۲. از راههای مقابله با فشار روانی کار؛ تمرکز بر مسایل مثبت…

بسیاری از ما علاقه داریم که به مسایل منفی و پیش فرض های منفی فکر کنیم. به همین خاطر دچار نگرانی و اضطراب های شدید می شویم. در حالی که باید روی بهبود نقاط ضعف مان فکر کنیم. یا  بر  روی مسایل مثبتی که انجام داده ایم و یا قرار است که در آینده انجام بدهیم تمرکز کنیم. به استعداد و ظرفیت های تان باور داشته باشید و توانایی های تان را در حوزه های کاری یادداشت نمایید. در نهایت همیشه تلاش کنید تا با مثبت نگری فعال بمانید و نتایج به دست آمده را بپذیرید و خودتان را تشویق کنید.

۳.ورزش کنید و سالم غذا بخورید…

فشار روحی و روانی ما را شدیدا فرسوده می کند. بنابراین یکی از راه های رهایی از فشارهای روحی ورزش منظم است. وزش کنید و به ظاهر تان برسید. تناسب اندام باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. به علاوه انرژی لازم را به شما می دهد و اعتماد به نفس شما را نیز بهبود می بخشد. غذاهای سالم و کامل بخورید. مطمئن شوید که مواد مغذی توصیه شده را دریافت کرده اید. کوچکترین چیزها می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. هر روز ورزش کنید، حتی اگر قبل از دوش گرفتن، فقط چند بار فشار دادن یا دویدن یک حلقه در اطراف محله باشد.

مقابله با فشار  روانی

 

۴. از راههای مقابله با فشار روانی کار، استراحت به موقع…

در مورد استراحت منظم و به موقع بسیار دقیق باشید. شب بیداری شما را فرسوده می سازد  وانرژی شما را در طول روز کاهش می دهد. اگر شب ها در خوابیدن مشکل دارید، کتابی بخوانید که البته ربطی به کار شما نداشته باشد. در صورت متاهل بودن، از همسرتان بخواهید که برای شما با صدای بلند آواز بخواند یا شما برای او بخوانید. اگر مجرد هستید به یک کتاب صوتی گوش دهید یا هر چیزی که ذهن شما را آرام تر می سازد.

۵.هر روز را با یک دعا شروع کنید…

لحظه ای که از خواب بیدار می شوید و با منفی نگری به کارها و آدم های اطراف تان فکر می کنید، تمام مشکلات جهان را می بینید. از همان لحظه خسته و افسرده می شوید. اما به جای این مدل بیدار شدن، سعی کنید صبح ها چشمان تان را ببندید و در دل تان دعایی بخوانید و بعد چشم های تان را باز کنید. لبخند بزنید و چند بار نفس عمیق بکشید، قطعا تمام فشارهای موجود در جهان از بین می روند. خودتان را به خداوند بسپارید و از او بخواهید که مواظب شما باشد و به شما آرامش عطا کند.

مقابله با فشار  روانی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x