کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

مدیریت کارها

اشتراک گذاری این مقاله در

مدیریت کارها
مدیریت کارها

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

مدیریت کارها

استاد كلاس فلسفه در مقابل شاگردان ايستاده بود و چند چيز هم در مقابلش روي ميز قرار داشت. وقتي كلاس شروع شد، او بدون اين كه حرفي بزند، يك شيشه بزرگ و خالي مايونز را برداشت و آن را با توپ‌هاي گلف پر كرد، بعد از شاگردان پرسيد:« كه آيا به نظر آنها شيشه پر شده است؟» همگی گفتند که پر شده است.

استاد يك جعبه سنگريزه درآورد و آنها را داخل شيشه ريخت. شيشه را آهسته تكان داد. سنگريزه‌ها در فضاهاي خالي ميان توپ‌ها قرار گرفتند. بعد دوباره از شاگردان پرسيد:« كه آيا به نظر آنها شيشه پر شده است؟» باز هم گفتند پر شده است.

استاد سپس يك جعبه شن درآورد و آنها را هم توي شيشه ريخت. البته شن‌ها همة فضاهاي خالي را پر كردند. بارديگر از شاگردان پرسيد كه آيا به نظر آنها شيشه پر شده است ؟

شاگردان متفق القول گفتند: بله

سپس استاد دو فنجان قهوه از زير ميز درآورد آنها را تماماً در شيشه ريخت. در نتيجه فضاهاي خالي ميان شن‌ها هم پر شد. شاگردان خنديدند. وقتي خنده تمام شد، استاد گفت:«حالا از شما مي خواهم كه اين شيشه را به مثابه زندگي خودتان بدانيد.توپ گلف موضوعات مهم زندگي شما هستند مثل خدا، خانواده، فرزندان، سلامتي، دوستان و روابط عاطفي مورد علاقه‌تان ، موضوعاتي كه اگر همه چيزهاي ديگر از دست بروند و فقط آنها بمانند، هنوز زندگي تان پر است.»

سنگريزه‌ها موضوعات مهم ديگر هستند، مانند: كار ، خانه و اتومبيلتان . شن‌ها موضوعات كم‌اهميت‌تر بعدي هستند. اگر اول سنگريزه‌ها را داخل شيشه بريزيد، ديگر جايي براي شن‌ها يا توپ گلف باقي نمي‌ماند. زندگي هم همين طور است.

اگر همة وقت و انرژي تان را صرف موضوعات كم اهميت كنيد، هرگز براي چيزهاي كه براي‌تان اهميت دارند، فرصت نخواهيد داشت به چيزهايي كه براي خوشبختي تان ضرورت محسوب مي شوند توجه كنيد. با فرزندان‌تان بازي كنيد. براي معاينات پزشكي‌تان وقت صرف كنيد‌. دوستان‌تان را به شام دعوت كنيد. دوباره به هجده سالگي برگرديد.

هميشه براي تميز كردن خانه و تعمير وسايل وقت خواهيد داشت. پيش از همه حواس‌تان به توپ‌هاي گلف باشد، يعني چيزهايي كه واقعاً اهميت دارند. اولويت‌ها را مشخص كنيد، باقي شن هستند.

يكي از شاگردان دستش را بلند كرد و پرسید:« قهوه در اين بين نشان دهنده چه چيز است ؟»

استاد لبخند زد و گفت:« خوشحالم كه سؤال كرديد؛ اين فقط نشان مي‌دهد كه هر قدر هم زندگي‌تان به ظاهر پر باشد ولي هميشه براي صرف يك فنجان قهوه با دوستان وقت هست.»

مدیریت کارها

انتخاب روش درست انجام کار

وقتی حرف سر مدیریت کار باشد، یک روش واحد و مشخصی در میان نخواهد بود. درست مثل مسئلۀ یادگیری که بعضی از افراد به شکل بصری بهتر یاد می گیرند و برخی یادگیری شنیداری بهتری نسبت به سایرین دارند.

روش های گوناگونی برای مدیریت کار وجود دارد که کاملاً برایتان مناسب هستند. بعضی از برنامه ها هم هستند که به هیچ عنوان برای شما کار نمی کنند، فرقی هم نمی کند که چقدر سخت هم تلاش می کنید.

روش های زیر از معروف ترین راه ها و روش های شناخته شده برای مدیریت کارها می باشند:

  • روش لیست خرید
  • کارهای متنی ساده
  • صفحات ردیف و ستون
  • خلاقیت گروهی
  • خودکار و کاغذ
  • روش کانبان
  • بستن نخ به دور انگشت

روش لیست خرید برای مدیریت کارها

روش “لیست خرید یا “Grocery List” یا همان فهرست کردن سادۀ کارها تا کنون رایج ترین و محبوب ترین روش مدیریت کارها بوده است. در این روش بدون اینکه حتی به این کار فکر کنید کارهایتان را مرتب می کنید.

در این روش بدون اینکه اشتباهی صورت دهد تمامی کارها را بر اساس ترتیب زمانی انجام دادنشان در لیستتان قرار می دهید. ده ها برنامه وجود دارند که از این روش برای مرتب کردن کارها استفاده می کنند.

این برنامه ها برای افرادی خوب هستند که بسیار عجله دارند که کارهای یک لیست را یکی پس از دیگری انجام دهند و به سراغ کار بعدی بروند. البته تمام کارها هم سبک و قابل انجام هستند.

روش ویرایشگر متن برای مدیریت کارها

استفاده از ویرایشگر های متن برای مدیریت کار مدتی است که باب شده است. در حقیقت اپلیکیشن emacs در نهایت فرمان مدیریت کار متنی خودش را در دست دارد. ویرایشگران متن این آزادی را به شما می دهند تا کارها را به نحوی که دوست دارید مدیریت کنید.

دو تا از رایج ترین برنامه ها Todo.txt و Today.txt هستند. با Todo.txt می توانید کارهای تک خطی را درون فایل متنی ایجاد کنید.

Today.txt حتی از برنامۀ قبلی هم بسیار ساده تر است: یک پاراگراف سه خطه روی یک کار تأکید می کند. فایل متنی با عبارت “اگر کار دیگری نباشد می خواهم…” شروع می شود، و با “اگر این کار را انجام دهم روزم یک روز خوب خواهد بود” به پایان می رسد.

مدیریت کارها

روش مدیریت کارهای کانبان

روش کانبان کارها و پیشرفت های شما را در تصویر ساده ای مجسم می کند. این روش در خالص ترین شکل خود به شکل برگه های نت چسب دار، تابلو اعلانات و برچسب ها می باشد و کارها را بر اساس پیشروی شان سازماندهی می کند.

برای شروع با کانبان، تابلویتان را به سه بخش تقسیم کنید: کارهایی که باید انجام دهید، کارهایی که در حال انجامشان هستید، و کارهایی که انجام داده اید.

اگر ترجیح می دهید از شکل دیجیتالی این روش استفاده کنید برنامه هایی مانند Trello و Leankit کاملاً از روش کانبان برای مدیریت کارها استفاده می کنند.کانبان برای کارهای تیمی و کسانی که دوست دارند تصویر بزرگتری را در یک نگاه ببینند یک گزینۀ بسیار عالی است.

روش صفحات ردیف ها و ستون ها

زمانی که حرف بر سر مدیریت کارها می شود اغلب از صفحات گسترده، به ویژه در فضای تلفن های موبایل، چشم پوشی می شود.

در استفاده از صفحات گسترده می توانید صفحات مختلفی برای انواع مختلف کارها ایجاد کنید. مثلاً صفحه ای می تواند برای کارهای شغلتان باشد و صفحۀ دیگری برای کارهای خانه، به نحوی که هر کدام از صفحات ستون هایی برای پیگیری تاریخی که برای هر کار تعریف می شود دارند.

اگر به صورت تیمی کار می کنید می توانید از صفحه های گوگل برای سیستم مدیریت کار گروهی بدون حاشیه استفاده کنید. فقط یک صفحۀ اشتراکی جدید باید بسازید و اعضای گروهتان را در آن ادد کنید و خانه هایی با کدگذاری رنگی برای تعیین کارها ایجاد کنید. از آنجایی که صفحات گوگل کاربر چت درون برنامه ای دارد، همکاری با اعضای گروه آسان می شود.

خلاقیت گروهی برای مدیریت کار های تیمی و پروژه ها

در همین ابتدای کار بگوییم که از Trello برای مدیریت کارهای تیمی تان استفاده کنید.

اپلیکیشن های فهرست کارها فقط برای مدیریت کارهای خودتان نیستند. زمانی که با یک تیم هم کار می کنید به راهی نیاز دارید تا با چیزی که بقیه در حال کار کردن روی آن هستند، و چیزی که از کار پروژه باقی مانده است پیش بروید.

بسیاری از اپلیکیشن های تیمی ویژگی هایی مشابه دارند. کارها، فراتر از تنظیم تاریخ مقرر، می توانند دارای کارهای زیر مجموعه ای باشند و پروژه های بزرگ تر می توانند در فهرست ها یا صفحات خودشان سازمان دهی شوند تا همه چیز را برای هر یک از پروژه ها و یا مشتریان منظم نگه دارند.

مدیریت کارها

روش خوب و قدیمی خودکار و کاغذ برای

گاهی همان روش قدیمی خودکار و کاغذ پادشاهی می کند. احتمالاً انتظار نداشتید این روش را در کنار معرفی اپلیکیشن های مدیریت برنامه ببینید، اما گاهی همین روش بهترین راه و روش برای مدیریت کارهایتان است

ممکن است شما هم به این نتیجۀ جالب در مورد مدیریت کار ها با استفاده از کاغذ و خودکار برسید که، بررسی کارهای انجام شده در یک دفتر نسبت به کنار زدن آن در گوشی موبایل بسیار رضایت بخش تر و لذت بخش تر است.

روش نخی به دور انگشتتان

بدون وجود تکنولوژی کارها را به یاد بیاورید. ان هم با یک تیکه نخ. جالب است، نه؟

اگر چه نوتیفیکیشنی روی گوشی می تواند بهترین یادآور برای تکمیل یک کار باشد، اما هیچ چیز مانند تغییری در کارهای روزمره حافظه تان را تقویت نمی کند. نمونۀ کلاسیکی از این مورد همان بستن نخ به دور انگشت است.

مدیریت کارها

 

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x