کانون و مرکز مشاوره کوک زندگی

لوگو سایت کوک زندگی
ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه: 09:00 تا 17:00

ادرس مرکز مشاوره کوک زندگی

آدرس

خراسان رضوی ، مشهد ، امامت 18 ، پلاک 29

تلفن سایت کوک زدگی

تلفن

ساعت کاری مجموعه کوک زندگی

ساعت کاری

شنبه _ پنجشنبه:
09:00 تا 17:00

اصل کفویت و همسانی در ازدواج

اشتراک گذاری این مقاله در

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

اصل کفویت و همسانی در ازدواج

ازدواج می‌تواند آینده انسان را شکل دهد. به شرطی که همسرمان را خوب انتخاب کنیم و او هم کفو ما باشد، تا با یکدیگر زندگی خوبی را بسازیم.
مهم ترین عوامل پیوند پایدار، ازدواج موفق و زندگی آرام، هم شان ( هم کفو و همسان بودن) بودن زن و مرد است.

مقدمه 

ذات انسان ها به گونه ای خلق شده است که به سمت افرادی جذب و گرایش پیدا می‌کنند که او را همسان و همانند خود می‌پندارند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) در این خصوص می‌فرماید؛ کُلُ اِمرِءٍ یمیلُ الی مِثلِه. (1)واژه “میل” هنگامیکه با ‌”الی” به کار رود، به معنای رغبت است؛ یعنی انسان راغب است با افراد همانند خویش ارتباط برقرار کند.

در نتیجه از آنجا که ازدواج نوعی برقراری ارتباط و پیوند میان زوجین می باشد، می توان گفت افراد به طور طبیعی و فطری در هنگام ازدواج به سمت و سویی کسی می‌روند که به یکدیگر شباهت داشته باشند.

در هر زمینه ای، انسان به سمت کسی خواهد رفت که با او بیشترین شباهت را داشته باشد. از لحاظ فرهنگی، دینی، مذهبی و اقتصادی و… .

روایت دیگری از امام علی(علیه‌السلام) نقل شده که: النفوسُ اشکالٌ، فما تشاکل‌ مِنها اتفق، و الناسُ الی اشکال هم امیلُ (4)

انسان ها دارای شخصیت های متفاوتی می باشند؛ پس آنان که هم شکل و هم سنخ یکدگر هستند، با یکدیگر موافقت خواهند کرد و مردم به هم شکل ها و هم سنخ های خود گرایش بیشتری پیدا می کنند.

نکته مهم: افرادی که در صدد ازدواج هستند، معمولا کسی را برای همسری انتخاب می‌کنند که از بیشترین سطح همسانی و مشابهت با آنان و خانواده شان برخوردار با‌شد. هر چقدر وجوه اختلاف و تمایز بیشتر باشد، تمایل افراد به ازدواج کاهش پیدا می‌کند.

بعضی از افراد بر خلاف فطرت خودشان به دنبال کسانی می‌روند که هیچ شباهت با یکدیگر ندارند و همسانی بین آنها شکل نخواهد گرفت و ازدواج هم با یکدیگر می‌کنند اما بعد از مدتی دچار مشکل می‌شوند و زندگی خود را تباه می‌سازند.

بی گمان از مهم ترین عوامل پیوند پایدار و ازدواج موفق و زندگی آرام، هم شان بودن زن و مرد است و درست انتخاب کردن همسر از حیاتی ترین و مهم ترین انتخاب های انسانی است.

 

در ادامه به مهمترین همسانی ها اشاره می‌کنیم:

1. همسان بودن زوجین در دین و ایمان

بسیاری از ادیان، ازدواج پیروان خود به ویژه زنان را با پیروان دیگر ادیان مجاز نمی‌دانند. چون هم کفو بودن در دین و ایمان باعث می‌شود تا زندگی طرفین بر پایه نور الهی و محبت بنا و ساخته شود. ایمان و اسلام، هم شرط لازم و هم شرط کافی برای تحقق کفویت است.

2. همسانی در سن

مرد یا زن اگر با زنی یا مردی ازدواج کند که از او بسیار بزرگتر یا اینکه بسیار کوچکتر باشد، در زندگی مشترک خودش دچار مشکل می شود ” البته استثناهای هم هستند که اختلاف سنی داشتند اما در زندگی خودشان، مشکلی نداشتند. چون هنر زندگی و کنار آمدن با آن را آموزش دیده بودند.
” اختلاف سنی زیاد سبب سرد شدن رابطه در بلند مدت خواهد شد؛ البته هستند کسانی که اختلاف سنی زیادی دارند اما از رابطه خودشان ناراحت نیستند، چون شوهر یا خانم توانایی این را دارند که خود را با همسر خود وفق دهند.

3. همسانی در محل سکونت

عاملی که اگر در بین زوجین باشد خیلی ارزشمند است این است که زوجین از یک منطقه باشند. چون فرهنگ های آنها نزدیک به یکدیگر است و در مراسمات خودشان دچار مشکل نمی‌شوند و زمینه های اختلاف هم ر‌شد آنچنانی نخواهد کرد.
در تبیین تاثیر عامل جغرافیا می‌توان گفت اولا نزدیکی جغرافیایی باعث افزایش ارتباطات میان جوانان شده، زمینه آشنایی آنها را فراهم می‌سازد و ثانیا افرادی که در یک محدوده جغرافیایی به سر می‌برند، معمولا از تشابه فرهنگی بیشتری با یکدیگر برخوردارند و به طبقه واحدی تعلق دارند.

4. همسانی در تحصیلات

دنیای امروز دنیای دانش و اطلاعات است و مردمان دوست دارند که با هم سطح علمی خودشان ازدواج کنند و پیشرفت بیشتری را برای خودشان متصور هستند.

نکته: اگر فردی ازدواج کرده و همسر او در درجه علمی همسان او نیست ، این فرد از نظر عقلی و شرعی حق ندارد که همسر خودش را سرکوفت بزند و او را مسخره کند. این علم و دانش زمانی مفید است که شما بتوانید در راه صحیح از آن استفاده کنید و بهره لازم را ببرید.

پس اگر این احتمال را می‌دهید که بعد از ازدواج به میزان تحصیلات طرف مقابل خودتان واکنش خاصی نشان می‌دهید، در همین ابتدای امر به فردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید بیان کنید تا او بتواند تصمیم درستی را بگیرد و به دنبال هم کفو برای خودش باشد.

اسلام و کفویت در ازدواج

دین مبین اسلام برای تمام مراحل زندگی بشر، راهکارهای مفیدی بیان کرده و مبناهای خودش را ارائه داده است.

در امر ازدواج هم به قاعده همسانی اشاره دارد و در روایت بیان شده که؛ “مرد مؤمن، کفو زن مومن و مرد مسلمان، کفو زن مسلمان است.”

همچنین در روایت دیگری از پیامبر (صلی الله علیه و آله) بیان شده است؛ مؤمنان کفو و همسان یکدیگرند.

ضرورت هم کفو بودن و همسان بودن همسر

همسر مناسب در فرایند الهی شدن انسان، نقش بی بدیلی  را ایفا می‌کند.

کسی را که قرار است به عنوان همراه و همگام همیشگی و همراه ما در سختی ها و راحتی ها انتخاب کنیم؛ باید حتما از لحاظ دینی، فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی شبیه ما باشد.

در انتخاب  همسر خودمان دقت داشته باشیم و بدانی که همان گونه که همسر شایسته، منبع خیرات و آرامش می باشد ، همسر ناشایست، کمرشکن بوده و زندگی انسان را تباه و نابود خواهد ساخت.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x