آیا ازدواج میتواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

اشتراک گذاری این مقاله در

آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟
آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

معمولا دختران جوان گمان می­ کنند با ازدواج کردن، برنامه تحصیلی‌شان به هم می‌خورد، اما این تصوراصلا  صحیح نیست. چرا که در پرتو ازدواج، همسران جوان می‌توانند یکدیگر را در این راه یاری نموده و به هم دلگرمی و امید ببخشند که این مسأله در موفقیت تحصیلی­ شان بسیار تاثیرگذار است.

ازدواج دختران در جوانی، علاوه بر امکان استفاده مفید از بهار عمر، موجب ادامه تحصیل آنها با آسودگی خیال بیشتری خواهد شد.
پسری که علاقمند به ادامه‌ی تحصیل می باشد، در صورتی که احساس نیاز به ازدواج ندارد، بهتر است ازدواج را تأخیر بیندازد.
ولی اگر فرد احساس کند نسبت به جنس مخالف دچار لغزش شده است، احساس می‌کند کنترل شهوات برایش سخت تر شده چه در برخورد با جنس مخالف، چه همجنس، چه در تنهایی، همین که این احساس را کرد، این‌ها همه نشانه‌ی نیاز به ازدواج است و در این صورت نباید بخاطر تحصیلات ازدواج را به تاخیر انداخت.
البته در مورد خانم‌ها چه نیاز به ازدواج پیدا شد و چه نشد، اصل اوّلیه این است که دختر هر چه زودتر اگر امکان ازدواج فراهم بود، ازدواج کند.

چرا دختران باید هرچه سریع تر ازدواج کنند؟

1ـ بخاطر انواع و اقسام مزاحمت‌ها؛ دختران می‌خواهند درس بخوانند، دائما برایشان مزاحمت ایجاد می‌شود، چه با قصد منفی، چه به نیت خواستگاری که موجب می‌شود دغدغه‌ی محیط و افراد را پیدا کنند. این مسائل از آنها وقت زیادی را می‌گیرد.

2ـ ذهنیت‌های اطرافیان؛ دختری که دنبال کسب علم است و می‌خواهد به مرکزی یا نزد استادی برود و بحث کند، چون مجرّد است، همیشه یک ذهنیت منفی به دنبالش وجود دارد. این ذهنیت‌، مانع بسیاری از پیشرفت‌ها محسوب می شود.

3ـ از دست دادن موقعیت‌های مناسب؛ در چند سالی که دختر می‌خواهد به اهداف علمی خود برسد، خواستگارهای خوبی داشته و رد کرده و حالا مثلاً فوق لیسانس گرفته و در ضمن سنش هم بالاتر رفته ولی از آن طرف هم کمیت و هم کیفیت خواستگارها پائین آمده است و در ضمن توقعات او هم بسیار بالا رفته است.

در این حالت دختر به یک تعارض خواهد رسید که خودش لیاقت‌های ویژه‌ای دارد ولی طالبین او به این لیاقت‌ها نرسیده‌اند و احساس جفا از طرف جامعه می‌کند و مجبور است به خواستگاری کمتر از آنچه می‌خواست جواب مثبت بدهد که امکان دارد در طولانی مدت دچار مشکل بشود.

4ـ عدم سازگاری انسان؛ بطور طبیعی انسان هر چه سنّش بالاتر می‌رود، قوّه‌ی سازگاری و انعطاف‌پذیریش کم‌تر خواهد شد. لذا چه دختر، چه پسر بهتر است زودتر با یکدیگر ازدواج کنند.

5ـ عدم تناسب تحصیلی؛ میانگین سطح تحصیلی دخترها از پسرها بالاتر رفته است. بنابراین بخشی از دختران تحصیل کرده مجبورند با پسری ازدواج کنند که از نظر تحصیلی از آنها پایین‌تر هستند. بنابراین یا ازدواج نمی‌کنند و یا ازدواج می‌کنند و زندگی برای آن‌ها بسیار سخت می‌شود.
آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

آیا ازدواج مانع ادامه تحصیل دختران است؟

بنابراین توصیه می‌شود اگر شرایط مهیّاست، ازدواج کنید. اگر همه‌ی شرایط در نظر گرفته شد، تحصیل اصلا مانع ازدواج نیست؛ اگر چه ازدواج کمّیت وقت را کم می‌‌کند، ولی برکتش را زیاد می‌نماید. ازدواج به کار، تحصیل و… برکت می‌دهد؛ به شرط آنکه متناسب و مناسب با شرایط شما  باشد.
شرایط متناسب با ازدواج ضمن تحصیل، یعنی اینکه شما که الآن وضعیت آنچنانی ندارید، از طرف مقابل هم نباید توقّع آنچنانی داشته باشید. فرد مناسب، منظور فرد ایده‌آل نیست؛ مگر خود شما ایده‌آل هستید که می‌خواهید طرف مقابلتان نیز ایده‌آل باشد؟

منظور از مناسب، یعنی به خود، خانواده و فرهنگت نگاه کنی و سپس انتخاب کنی. پس ازدواج مانع تحصیل نیست؛ امّا نوع انتخاب مانع تحصیل است. موضوع این نیست که کسی را انتخاب کنیم که همانند ما درس بخواند، بلکه گاهی همسر با آنکه خود نتوانسته است ادامه تحصیل بدهد، ولی واقعاً احساس علاقه به تحصیلات همسرش دارد و این را می‌توان در زندگیشان دید.

عشق به تحصیل، بعضی اوقات در وجود فردی هست؛ ولی به خاطر شرایط زندگی نمی تواند به دنبال تحصیل برود. این عشق را انتقال می‌دهد به وجود همسرش. این افراد زوج‌های بسیار موفّقی هستند.

یک نکته‌ی اساسی برای خانم‌ها این است که یک دختر تا ازدواج نکند، خیلی چیزها برایش دغدغه است. مثلاً پدر و مادرش، دوستان، تحصیلات، کار و… و نمی‌تواند از آن‌ها جدا بشود. ولی طبیعت دختران به این شکل است که یک دختر به محض ازدواج دغدغه‌ی اصلی و کانون توجّهش همسرش می‌شود.

حالا، اگر شوهر او رغبت به ادامه‌ی تحصیل همسرش داشته باشد، کانون توجّه خانم به ادامه‌ی تحصیل منتقل می‌شود. امّا اگر خدای ناکرده طوری شود که این خانم از شوهرش سرد شود، ولی فردی باشد که مزاحم او نباشد و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند، دختر مجدد به سراغ درسش می رود. چون دغدغه‌اش شوهرش نیست.
امّا اگر به شوهرش علاقه مند باشد و او به درس علاقه مند نباشد، این زن دیگر نمی‌تواند در تحصیل موفّق باشد. بنابراین دختر خانم‌ها به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرد مناسبی برای ازدواج پیدا شود، آنچه مقدم می‌باشد ازدواج است نه تحصیل. البته با در نظر داشتن این نکته که در حال سپری کردن مقاطع حساس تحصیلی (کنکور و …) نباشند.

توجّه داشته باشید در ماه‌های اوّل ازدواج تحصیلات فرد تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و گاهی دچار تزلزل می‌شود که با توجه به روحیه‌ی خانم‌ها، این امر در آن‌ها نسبت به آقایان بیشتر است؛ پس شروع ازدواج نباید با مقاطع حساس تحصیلی همراه باشد.

به طور کلی راه حل خروج از تشویش ذهنی در این زمینه، بررسی زندگی کسانی است که ازدواج کرده‌اند و تحصیلاتشان را نیز ادامه داده‌اند. اگر نهایتاً مسیر ازدواج در حین تحصیل را برگزیدید و نگران مشکلاتی هستید که با آن مواجه می‌شوید، به راه‌حل‌های زیر توجه کنید:
آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

ازدواج در حین تحصیل و راهکارهایی برای مواجهه با مشکلات

ـ می‌توانید با مقدمات ساده و بدون تشریفات عقد شرعی کنید، اما زندگی مشترک را به تأخیر بیندازید. اصطلاحاً ازدواج نیمه مستقلی داشته باشید.

ـ کار کردن همگام با تحصیل، می‌تواند در کاهش مشکلات اقتصادی شما بسیار تأثیرگذار باشد.

ـ وقتی زندگی ساده و قانعی داشته باشید، آرامش فکری و روحی بیشتری نیز خواهید داشت؛ در این صورت راحت‌تر می‌توانید در مسائل علمی، پژوهشی و صنعتی پیشرفت کنید.

ـ حمایت‌های والدین می‌تواند در کاهش مشکلات دوران تحصیل مؤثر باشد.

ـ وقتی هر دو زوج یا یکی از زوجین محصل باشد، انجام کارهای منزل به طور مشترک صورت می‌گیرد که این مسأله علاوه بر محبت و دلگرمی، اجر اخروی را هم به دنبال دارد.

ـ با توافق یکدیگر تا پایان تحصیل، از بچه‌دار شدن جلوگیری کنید و با آسودگی بیشتری به تحصیل بپردازید.
آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟

ازدواج جوانان و راهکارهایی برای مواجهه با مخالفت نامعقول والدین

گاهی اوقات والدین ادامه‌ی تحصیل فرزندانشان را مانع ازدواج آن‌ها دانسته  و با ازدواج آن‌ها مخالفت می‌کنند در این صورت از طریق افراد بانفوذ باید به آن‌ها گوشزد کرد که گاهی فرزندان به خصوص دختران از ابراز نیاز به ازدواج خجالت می‌کشند و یا حتی ممکن است جواب منفی هم بدهند؛ در صورتی که درونشان غوغایی برپاست. اشکال‌تراشی و سنگ انداختن بی‌جای والدین باعث می‌شود فرزندان به آن‌ها بدبین شده و از آن‌ها کینه به دل بگیرند.

بنابراین فرزندان برای از بین بردن اشکال‌تراشی‌های غیرمنطقی و نامعقول بهتر است راهکارهای زیر را به کار بندند:

ـ صحبت مستقیم، معقول، مؤدبانه، منطقی و همراه با احترام به والدین و گوشزد کردن اشکالات آن‌ها و توجیه آنها نسبت به غیرمنطقی بودن شیوه‌ی برخوردشان.

ـ در صورت شرم و حیا و یا تأثیرگذار نبودن صحبت مستقیم، واسطه کردن افرادی که حرف آن‌ها در والدینشان مؤثر واقع می‌گردد.

سخن آخر

یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج، تحصیلات است که ازدواج‌های دانشجویی علاوه بر کاهش تنش‌های روحی جوانان از بالا رفتن سن ازدواج نیز جلوگیری می‌کند و همچنین از مزایای جشن‌های ازدواج دانشجویی صرفه‌جویی اقتصادی برای زوجین است.
آیا ازدواج می‌تواند مانع از ادامه تحصیل دختران شود؟
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x